Avslutad | Klassiska – Lördag 13 juli
STRÖMDAHL, ring, 18K trefärgat guld, briljantslipade diamanter 0,89 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 11,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,65 ct, ca TW/P2, stl 18,25 mm, vikt 2,5 g, diamant med nagg på kuletten.
ENGELBERT, armring, 18K guld, Stigbert, 2 odlade pärlor ca 6 mm, 1958, ca 7×5,5 cm, vikt 6,2 g.
SCHALIN, ring, 18K guld, prinsesslipade diamanter 0,51 ctv, ca W/VS, stl 15,5 mm, vikt 3,8 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 1,08 ctv, ca TCr-LY/VS, stl 19,25 mm, vikt 3,4 g, diamanter med mindre nagg på kuletten.
ALLIANSRING, platina, 7 prinsesslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 5,6 g.
ARMBAND, 14K vitguld, 175 äldre briljant - och åttkantslipade diamanter ca 7,25 ctv, ca W-Cr/VS-P, längd 17 cm, vikt 56,3 g, säkerhetskedja, enstaka diamanter med skador och nagg.
TENNISARMBAND, 18K guld, 101 prinsesslipade diamanter 2,71 ctv, ca W/VS, längd 17,5 cm, vikt 9,2 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt, 2,1 g.
STOP, silver, uppburen av tre liggande lejon, hänkel med graverad dekor, Norge, höjd 130 mm, vikt 313,2 g.
PÄRLCOLLIER, tahitipärlor ca 11,0-15,0 mm, doserat, lås i förgylld metall, längd 42 cm, knutet, vikt 89,8 g, pärlor med ytdefekter.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rubiner, 32 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, vikt 10,9 g.
HELALLIANSRING, platina, 36 prinsesslipade diamanter enligt gravyr 1,08 ct ca TW-W/VS, stl 15,5 mm, Kaplans Safir, vikt 4,8 g.
BROSCH, 18K guld rubiner ca 0,80 ctv, briljantslipade diman ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 64 mm, vikt 5,4 g.
BROSCH, silver/18K guld, odlade pärlor, 26 briljant - och åttkantslipade diamanter, ca TW-W/VS-P, Stockholm 1950, höjd 40 mm vikt 11,1 g.
RING, 18K vitguld, granat ca 1,05 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,8.
ARMBAND, Fatimas Hand, 18K guld, 67 briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW/VS, längd 16 cm, vikt 3,9 g.
RING, 18K roséguld, morganiter ca 1,47 ctv, åttkantslipade diamanter 0,15 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g.
BROSCH, 18K guld, odlade pärlor, briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS, mått 33x35 mm, vikt 14,8 g.