Avslutad | Klassiska – Lördag 13 juli
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd 17,5 cm, vikt 8 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,84 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, 3,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW-TCr/SI-P, droppslipade smaragder ca 1,56 ctv, längd 18 cm, vikt 6,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K roséguld, 6 droppslipade rubiner ca 0,99 ctv, 37 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW-TCr/SI-P, kedja 41/44 cm, vikt 3,9 g, rubinerna har ytdefekter, en rubin med skada vid rondist.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,55 ct enligt uppgift, ca W/VS, stl 17,75+ mm, vikt 3,8 g.
COLLIER, 18K guld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-TCr/P, längd 44 cm, vikt 3,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 2,3 g, en klo lagad, diamant med nagg.
BROSCH, 14K guld, kuddslipad ametist ca 11,00 ct, halvpärlor, antik, Ryssland, St Petersburg, 1800-talets första hälft, 47x15 mm, vikt 8,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, cabochonslipade smaragder, 2 briljant - och 8 åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, höjd 26 mm, vikt 4,6 g, stift, smaragderna med nagg och inneslutningar som når ytan.
PÄRLCOLLIER, 3 - radigt, odlade pärlor, doserade, ca 3,5-7,25 mm, lås i 18K vitguld med opal, odlade pärlor och 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, längd 46 cm, vikt 42,5 g, etui.
RING, 18K vitguld, kuddslipad morganit 37,45 ct enligt gravyr, briljantslipade diamanter 1,50 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 16,6 g, några diamanter med nagg på kuletten.
RING, 18K guld/platina, 5 briljantslipade diamanter 0,12 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 8,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-TCr/SI-P, höjd 15 mm, stift, vikt 6,0 g, diamanterna med inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W/SI-P, höjd 9 mm, huggies, vikt 7,4 g, ett fåtal diamanter med nagg och skador.
RING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,9 g, enstaka diamanter med nagg på rondist.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW/P, 14 svarta briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, stl 17 mm, vikt 2,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct, ca TW/P, 14 safirer ca 0,31 ctv, stl 17 mm, vikt 2,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca W/SI, 14 rubiner ca 0,35 ctv, stl 17 mm, vikt 2,1 g, diamanten är något mjölkig.
COLLIER, 18K vitguld, 132 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca Cr-Ca/SI-P, längd 42 cm, vikt 10,7 g.