Avslutad | Klassiska – Lördag 13 juli
CARMOSÉRING, 18K guld, cabochonslipad smaragd ca 2,4 ct, 12 briljantslipade diamanter 0,96 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 8,1 g, smaragden med kraftigt slitage.
CARMOSÉRING, 18K roséguld, ovalslipad blå safir, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Cr/P, Finland 1992, stl 16 mm, vikt 5,7 g, safir med slitna fasettkanter.
PÄRLCOLLIER, odlade Tahitipärlor ca 6,9-13,2 mm, lås i sterlingsilver, fjädern trasig, From, längd 46 cm, vikt 68,8 g.
RING, 18K vitguld, tahitipärla 10,8 mm, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl ca 16 mm, vikt 8,7 g, kulor för storleksändring.
RING, 18K vitguld, kuddslipad obehandlad madagaskar rubin 4,40 ct, swiss- och briljantslipade diamanter 0,82 ctv, ca River-Cr/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 5,7 g, rubinen har nagg och inneslutningar som når ytan, några diamanter har nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd 1,72 ct, 12 briljantslipade diamanter 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, Bo Andersson, Uppsala 1996, stl 17,5 mm, vikt 7,4 g, smaragden har små nagg samt inneslutningar som når ytan.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor ca 12,2 - 12,5 mm, briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TW-Cr/VS-P, höjd 29 mm, vikt 9 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-Cr/VS-P, diameter 6,2 mm, vikt 1,9 g, stift.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 98 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCa/SI-P, längd 18 cm, vikt 6,2 g, några diamanter med nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,75 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,2 g.
ARMBAND, 18K guld, 50 briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca TW/VS, längd 16-17 cm, vikt 2,6 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter 2,33 ctv, ca Light Yellow-Fancy Deep Brown/VS-P, längd 17 cm, vikt 7,3 g, några diamanter med nagg.
TENNISARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 6,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca R-W/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 7,3 g, enstaka diamanter med nagg på kuletten.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,75 ctv enligt gravyr, ca LY-FBr/SI-P, stl 17 mm, vikt 2,2 g, några diamanter med nagg.
RING, 18K roséguld, delvis rodinerat, kuddslipad morganit 1,77 ct, briljantslipade diamanter 1,22 ctv, ca TW-LY/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,44 ct, R(E)/VVS, stl 16,25 mm, vikt 3,0 g, IGI certifikat.
ALLIANSRING, 18K rodierat guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stl 18,75 mm, vikt 2,7 g, gravyr.