1 - 20 av 235
123...12 Gå till

Klubbauktion | Klockor – Lördag 1 juni

Aktuell budnivå

ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona, Chronometer, Ref nr. 116520, Serie nr. P2704028, Cal 4130, Verk nr. C 0417740, Boett nr. 2100, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78590-P4J/2TG, cert, november 2014, box, ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 175 000 kr

Lägg bud

OMEGA, Seamaster (150m/500ft), Aqua Terra 150M, Master Chronometer, Cal 8916, Verk nr. 83767066, Serie nr. 83767066, PIC nr. 220.10.41.21.02.002, herrur, 41 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref. nr. STZ006975-11-IIJ, cert, februari 2024, träbox, ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 45 000 kr

Lägg bud

ZENITH, El Primero (Swiss Made), "Tachymetre", Cal 400, Verk nr. 85426, Serie nr. 445/500, Boett nr. 30.1250.400, kronograf, herrur, 40 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla/visare, läderband, ca 1990. Limiterad och numrerad (Nr. 445/500).

Inga bud

Utrop: 37 000 kr

Lägg bud

Klockor Panerai

PANERAI, Luminor GMT, Chronometer (L Swiss Made L), Cal OPVIII (ETA A05571), Verk nr. 530291, Serie nr. K 1791/4500, Ref nr. PAM00088, Boett nr. OP 6691 / BB 1269623, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, datum, 24-timmarsvisning, utbytt tavla/visare (service 2020), läderband (se fördjupad info), originalspänne i stål, cert, mars 2009, box, ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 36 000 kr

Lägg bud

CARTIER, Santos Galbée, Cal 687, Ref nr. W20011C4, Boett nr. 187901 / 28269, unisex, 29 x 29 (41) mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk (utbytt/senare), viklås, Ref nr. D0101308, längd ca.180 mm, cert, april 1990.

23 000 kr

Utrop: 24 000 kr

Lägg bud

BREITLING, Avenger Automatic 45 Seawolf (3000 M/10000 FT), Chronometre, Cal 17 (ETA 2824-2), Serie nr. 7268691, Ref nr. V17319101B1X1, Boett nr. 2620 B5, herrur, 45 mm, titan (DLC), automatisk, safirglas, datum, heliumventil, läderband, originalspänne, tillverkad 2020, cert (digitalt), mars 2024, box.

Inga bud

Utrop: 26 000 kr

Lägg bud

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust 31, Chronometer, Ref nr. 178241, Serie nr. 8VS97644, Cal 2235, Verk nr. 836346E9, Boett nr. 2300, midsize, 31 mm, stål/rosa guld (Everose), automatisk, safirglas, datum, pärlemorurtavla med diamanter (10 st. 8/8), Oysterlänk, viklås (Easylink), Ref nr. 72161-Z4X/7AY+E5N, ca 2015.

IWC, Schaffhausen, Da Vinci, Cal 80111, Serie nr. 3035984, Ref nr. IW546101, Boett nr. 3304983, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband (skadat, se fördjupad info), originalspänne i stål, cert, september 2008, box (skadad).

Inga bud

Utrop: 26 000 kr

Lägg bud

OMEGA, Speedmaster, Racing, "Tachymetre", Chronometer, Cal 3330, Verk nr. 86499474, Serie nr. 86499474, PIC nr. 326.30.40.50.01.002, Boett nr. 178.2060 (LL), kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. STZ006705, cert, juni 2018, träbox, ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 33 000 kr

Lägg bud

Klockor Sjöö Sandström

SJÖÖ SANDSTRÖM, Automatic, "Black Dial / Goldfilled Case", Cal ETA 2824-2, Serie nr. 35/100, Boett nr. 93012824-2, herrur, 37 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, cert, november 1993, träbox. Detta var Sjöö Sandströms första ur på marknaden, producerad i 100 exemplar.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud

LONGINES, Conquest, Heritage, Cal L633 (ETA 2824-2), Serie nr. 55146288, Ref nr. L1.611.4.75.2, Boett nr. L1.611.4, herrur, 35 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne i stål, cert, december 2023, box, ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 7 400 kr

Lägg bud

JAEGER-LE COULTRE, "Special Lugs", Cal P480/C, Serie nr. 1094434, Boett nr. A 666266, herrur, 33 mm,18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1955, etui (Rob Engström Stockholm).

7 000 kr

Utrop: 7 200 kr

Lägg bud

TAG HEUER, Formula 1, Serie nr. BRX0104, Ref nr. WAZ1118.BA0875, Boett nr. WAZ1118, herrur, 41 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. FAA073-1 / MK-D5, cert (digitalt), december 2023, box, ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 9 800 kr

Lägg bud

LONGINES, Hydro Conquest (30bar/300meter), Cal L 888, Serie nr. 53806959, Ref nr. L3.780.4.56.6, Boett nr. L3.780.4, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, svart keramisk bezel, originallänk, viklås, Ref nr. L600165734 W, cert, december 2023, box, ytterkartong.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud

JAEGER-LE COULTRE, Reverso, Duetto, Cal 844, Serie nr. 2066722, Ref nr. 266.882.443, Boett nr. 266.8.44, damur, 19,5 x 28,5 (33) mm, stål, manuell, safirglas, pärlemorurtavla, briljanter på boetten (32 st. TW/VVS, ca 0,22 ctv), originallänk, viklås, längd 160 mm, ca 2004.

Inga bud

Utrop: 32 000 kr

Lägg bud

Klockor Oris

ORIS, Aquis Date (30BAR/300 M), Carysfort Reef Limited Edition, Cal 798, Serie nr. 3871532, Ref nr. 01 798 7754 4185, herrur, 43,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, keramisk bezel, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 07 8 24 05PEB, cert (digitalt), mars 2023, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 1910/2000).

Inga bud

Utrop: 16 000 kr

Lägg bud

LONGINES, Hour Angle Watch, designad av Charles Lindbergh, Cal L989, Serie nr. 558048041, Boett nr. 24724972/989.5215, herrur, 38 mm, stål/guld, automatisk, mineralglas, öppningsbar bakboett med glasbaksida, läderband, originalspänne i doublé, ca 1989, box, ytterkartong.

8 000 kr

Utrop: 8 200 kr

Lägg bud

LONGINES, Conquest (30bar(300meter), Serie nr. 54818410, Ref nr. L3.776.4.58.6, Boett nr. L3.776.4, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. L600131741 W, cert, december 2023, box, ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 7 300 kr

Lägg bud

ROLEX, Genève, Cellini, Ref nr. 4133, Serie nr. saknas, Boett nr. 112 101, Cal 1602, herrur, 31 x 33,8 (36,6) mm, 18K vitguld, manuell, safirglas, defekt (akut servicebehov), läderband, originalspänne i 18K vitguld, ca 1990.

Inga bud

Utrop: 12 000 kr

Lägg bud

OMEGA Seamaster Professional (200 M), Cal ETA, Serie nr. i tusch ej bevarat, PIC nr. 2810.50.00, Ref nr. ST 396.1061, Boett nr. 396.1061 (LL), herrur, 39 mm, stål, quartz, safirglas (repa), datum skadad urtavla, utbytta visare, OBS: urverk ej signerat, integrerad originallänk (skadad, stift och rör behöver bytas), viklås, Ref nr. 1455/452, ca 1992.

Inga bud

Utrop: 5 200 kr

Lägg bud