Avslutad | Allmänna – Tisdag 9 juli
2 HÄNGEN, sterlingsilver, fasetterat glas, kors, mått ink ögla 6,5 x 4 cm, vikt 27,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 5 tsavoriter ca 0,76 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca W-TCr/P, ankarlänk 46 cm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, amazonit, grön kvarts, höjd 18 mm, vikt 4,0 g, stift.
BROSCH, 3 st, vit och gul metall, marmor, bredd 48 mm, 52 mm och 45 mm, vikt 43,7 g, en skev nål.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Riksdaler (3 Daler SM) ,1776, Gustav III, kvalité ca 1/1+, diameter 41 mm, vikt 29,0 g, limrester, har troligen varit hängd, mindre repor.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, pansarlänk, Jämtlands landskapsblomma. Brunkulla, längd ca 42 cm, vikt 4,8 g.
ÖRHÄNGEN, 3 par, sterlingsilver, emalj, motiv enhörning, stängbara krokar, vikt 3,0 g.