Avslutad | Allmänna – Tisdag 9 juli
FICKUR, "Tre Kronor", "Antimagnetic" 50 mm, Boett nr. 10456, nickle, ankargång, gravyr, bucklor, ca 1940.
CERTINA, DS (Swiss Made), Cal 25-36, Serie nr. bortpolerat, Boett nr. 5101.013 (HF), herrur, 36 mm, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1965.
ZENITH, Sport, Boett nr. 9608093, damur, 23,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1960, metallänk ej original.
OMEGA, fickur, 51 mm, Serie nr. 5302647, Boett nr. 6100153, silver (800), ankargång, bucklor, ca 1918.
OMEGA, fickur, 50,5 mm, Serie nr. 4524155, Boett nr. 5385717, vitmetall, ankargång, defekt (går ej), bucklor, ca 1914.
OMEGA, fickur, 58 mm, Serie nr, 5459293, Boett nr. 6289811, silver (925), ankargång, motiv (lokomotiv), ca 1918.
OMEGA, fickur, 49 mm, Serie nr. 5161706, Boett nr. 6018432, silver (900), ankargång, skadad urtavla, ca 1918.
OMEGA, mormorsur, 33 mm, Serie nr. 5231740, Boett nr. 5945042, silver (900), ankargång, OBS: rost i utverket, gravyr, ca 1917.
TISSOT, Seastar, herrur, 34 mm, Boett nr. 40312, doublé (10 micron), quartz (går ej), mineralglas, datum, skadad boett, ca 1985, metallänk ej original.
CERTINA, Certidate, Serie nr. 4926018, Boett nr. 5301.075, herrur, 33 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1963, metallänk ej original.
OMEGA, fickur, 51 mm, Boett nr. 4232205, vitmetall, ankargång, motiv (hästar), ca 1908.
Klockor Ebel
EBEL, herrur, 28 x 28 (36) mm, Boett nr. 997902/221, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1975.
Klockor Gucci
GUCCI, damur, 24 x 26 (32) mm, Serie nr. 0024628, Boett nr. 4200 M, doublé (10 micron), quartz (går ej), mineralglas, läderband, originalspänne, ca 1995.
ÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, kalcedon, rökkvarts, aventurin, odlad sötvattenpärla, höjd 44 mm, vikt 7,9 g, stift.
ARMBAND, 3 stycken, sterlingsilver, delvis oxiderad, delvis förgylld, längd 16-20 cm, vikt 5,5 g.
NOMINATION, armband (flexibelt), stål, 1 cabochonslipad sten (infattad i 18K guld), 1 lila påhänge i form av fjäril.
HÄNGE, sterlingsilver, blå sten, cubic zirconia, höjd inklusive ögla 16,3 mm, vikt 1,3 g.