Avslutad | Mynt – Torsdag 22 augusti
Mynt Utländska mynt
6 MYNT, silver, Obol och uppåt, kvalité ca 1?, antika, stort hack på det största myntet, total vikt 13,5 g.
Mynt Utländska mynt
2 MYNT, silver, 3 Kopek samt droppkopek, Ryssland, kvalité ca 1? - 1, total vikt 1,1 g.
Mynt Utländska mynt
2 MYNT, silver, 3 Kopek samt droppkopek, Ryssland, kvalité ca 1?-1?/1, total vikt 1,1 g.
Visa varaMynt Utländska mynt
MYNT, silver, Daenarius, Rom, Aulus Plautius, Bacchus, enligt uppgift ca 55 f.Kr., kvalité ca 1, diameter ca 17 mm, vikt 4,1 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, koppar, Follis, 491-518, Bysantinska Riket, Anastasius, kvalité ca 1?, diameter 31 mm, vikt 14,3 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, koppar, Follis, 518-527, Bysantinska Riket, Justinus I, kvalité ca 1?, diameter 31 mm, vikt 14,3 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, guld, Tremissis, 527- 565, Bysantinska riket, kvalité ca 1/1+, diameter 17 mm, 1,4 g, skada i myntbilden.
Mynt Utländska mynt
MYNT, koppar, Follis, 527-565, Bysantinska Riket, Justinianus I, kvalité ca 1?, diameter ca 38 mm, vikt 20,4 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, koppar, Follis, 565-578, Bysantinska Riket, Justinianus II, kvalité ca 1?, diameter ca 32 mm, vikt 15,1 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, koppar, Follis, 565-578, Bysantinska Riket, Justinianus II, kvalité ca 1?, diameter ca 29 mm, vikt 15,9 g.
Mynt Utländska mynt
14 MYNT, koppar, 578-641, Bysantinska Riket, kvalité 1? - 1, total vikt ca 112 g.
Mynt Utländska mynt
4 MYNT, silver, 3 st Drachm, Khusru II, Sasanidiska riket, en senare imitation som väger mindre, möjligen från Rashidun kalifatet, kvalite ca 1 - 1/1+, total vikt 14,1 g.
Mynt Utländska mynt
6 MYNT, koppar, Fals, islamiska, 600- och 700-talet, troligen från Damaskus, Medina och Bagdad, kvalité ca 1?, total vikt 20,0 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, guld, Dinar, Damaskus, ca 684-705, kvalité ca 1/1+, diameter 19 mm, vikt 4,2 g, har varit hängd.
Mynt Utländska mynt
9 MYNT, silver, Dirham, kalifatet i Damaskus 660-745, kvalité ca 1 - 1+, total vikt 24,5 g.
Mynt Utländska mynt
11 MYNT, silver, Dirham, Bagdad, 750-878, kvalité ca 1? - 1+, total vikt 32,9 g, 2 borrhål, stötskador samt lite klotter med en spritpenna.
Mynt Utländska mynt
MYNT, guld, Dinar, 754-775, Bagdad, Al Mansur, kvalité ca 1, diameter 20 mm, vikt 4,0 g, lite klotter med spritpenna.