Avslutad | Allmänna – Tisdag 28 maj
PÄRLCOLLIER, lås i sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, bajonettlås, längd 47 cm, vikt 38,4 g.
RING, 18K vitguld, rosa turmalin, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, storlek 17 mm, ca W/SI, vikt 7,0 g, slitage, turmalinen har nagg.
Kuriosa Mässing
SKULTUNA, mässing, ljusstake, by Maria Nilsdotter, Spike Ljushållare, vikt 176 g, originalask.
SMYCKESET, collier, ring, örhängen, bärnsten, collier längd ca 68 cm, ring stl 19 mm, örhängen höjd ca 47,5 mm.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 14K guld, ovalslipad blå safir, 39 briljantslipade diamanter ca 0.35 ctv ca TW-W/VS-SI, huggie, vikt 2,3 gram.
2 RINGAR, ring, gulmetall, kvarts, storlek 17 mm, vikt 1,8 g. Ring, gulmetall, opaler, storlek 16,25 mm, vikt 2,6 g.