Avslutad | Allmänna – Tisdag 28 maj
ÖRHÄNGEN, 18K guld, runda fasettslipade rubiner ca 1,11 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-TCr/P, stift, längd 21,0 mm, vikt 3,5 g, flera rubiner med sprickor.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, prehnit, odlade kvadratiska sötvattenspärlor, längd 5 cm, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, prehnit, snidad bergkristall, stift, längd 4,5 cm, vikt 5,1 g.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, gröna stenar, onyx, guldfärgade kulor, längd 60 cm.
SAMESKEDAR, 7 st, silver samt nysilver, 3 stycken delvis förgyllda, längd ca 10-11 cm, 3 stycken tillverkade i silver, vikt 39 g, ask.
COLLIER, odlade färgade sötvattenspärlor, knappformade, lås och detaljer i vitmetall, längd 45 cm.
Visa varaSmycken Collier
COLLIER, odlade färgade sötvattenspärlor, lås och detaljer i vitmetall, längd 45 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade färgade sötvattenspärlor, stift, längd 4 cm, vikt 4,1 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade färgade sötvattenspärlor, krackelerad kvarts, stift, längd 32 mm, vikt 3,8 g.