Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april
RING, 18K guld, ovalslipad ametist ca 3,20 ct, trapetslipade diamanter 1,50 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,4 g, enstaka diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS-SI, stift, vikt 1,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,81 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr, ca W/VS, Bo Cedstam, Stockholm 1976, stl 17,75 mm, vikt 3,0 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir 1,73 ct, briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca caTW-W/VS-SI, Gunnar Alp, Stockholm 1975, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g, diamanter med mindre nagg på kuletten samt en diamant med mindre skada.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 20 mm, vikt 7,0 g.
Smycken Brudkrona
BRUDKRONA, förgyllt silver, odlade pärlor, Ceson, Göteborg 1968, diameter 7,5 cm, höjd 6,2 cm, vikt 89,8 g.
RING, platina, briljantslipad diamant ca 1,50 ct, ca TCa(L)/VS2, 6 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4,2 g, del av skena för storleksminskning, mittstenen har nagg på rondisten.
BROSCH, 14K vitguld, fluga, 2 ametister, 43 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCa/VS-P, Ryssland, längd 35 mm, vikt 8,7 g.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor, lås i 18K guld, längd 43 cm, knutet, vikt 74,4 g.
BROSCH, Fjäril, 14K guld/silver, safirer, rubiner, smaragder, 15 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, Ryssland, 30x30 mm, vikt 8,4 g.
RING, 18K guld, 10 äldre briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 7,5 g, diamanter med slitna fasettkanter och nagg.
HÄNGE, ägg, silver/14K gild, gul emalj, briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, Ryssland, höjd 18 mm, vikt 5,7 g.
RING, 18K vitguld, oval fasettslipad smaragd ca 0,38 ct, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-TCr/SI, storlek 16,75 mm, vikt 2,7 g, smaragden har ytskador i bordsfasetten.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr/SI, längd ca 45 cm, vikt 4,7 g, några diamanter har ytdefekter.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/SI, vikt 8,7 g, huggies.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, oval fasettslipad smaragd ca 0,50 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, storlek 17,25+ mm, vikt 2,5 g, enstaka diamant med mindre ytdefekt/nagg på kulett.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 4,41 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd ca 42 cm, vikt 23,2 g, några diamanter med nagg på kulett, någon med ytdefekter.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovala fasettslipade safirer ca 2,20 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stängbara krokar, längd 27,0 mm, vikt 5,9 g, safirerna har mycket inneslutningar.