101 - 120 av 345
1...567...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april

Klubbad för

RING, 18K guld, ovalslipad ametist ca 3,20 ct, trapetslipade diamanter 1,50 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,4 g, enstaka diamanter har nagg.

Utrop: 17 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS-SI, stift, vikt 1,8 g.

2 600 kr

Utrop: 2 800 kr

ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,81 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 11 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr, ca W/VS, Bo Cedstam, Stockholm 1976, stl 17,75 mm, vikt 3,0 g.

Utrop: 12 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir 1,73 ct, briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca caTW-W/VS-SI, Gunnar Alp, Stockholm 1975, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g, diamanter med mindre nagg på kuletten samt en diamant med mindre skada.

Utrop: 8 800 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 20 mm, vikt 7,0 g.

Utrop: 7 200 kr

Smycken Brudkrona

BRUDKRONA, förgyllt silver, odlade pärlor, Ceson, Göteborg 1968, diameter 7,5 cm, höjd 6,2 cm, vikt 89,8 g.

2 200 kr

Utrop: 1 100 kr

RING, platina, briljantslipad diamant ca 1,50 ct, ca TCa(L)/VS2, 6 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4,2 g, del av skena för storleksminskning, mittstenen har nagg på rondisten.

Utrop: 50 000 kr

BROSCH, 14K vitguld, fluga, 2 ametister, 43 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCa/VS-P, Ryssland, längd 35 mm, vikt 8,7 g.

Utrop: 13 800 kr

PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor, lås i 18K guld, längd 43 cm, knutet, vikt 74,4 g.

2 000 kr

Utrop: 2 000 kr

BROSCH, Fjäril, 14K guld/silver, safirer, rubiner, smaragder, 15 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, Ryssland, 30x30 mm, vikt 8,4 g.

Utrop: 11 500 kr

RING, 18K guld, 10 äldre briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 7,5 g, diamanter med slitna fasettkanter och nagg.

Utrop: 5 700 kr

HÄNGE, ägg, silver/14K gild, gul emalj, briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, Ryssland, höjd 18 mm, vikt 5,7 g.

5 600 kr

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K vitguld, oval fasettslipad smaragd ca 0,38 ct, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-TCr/SI, storlek 16,75 mm, vikt 2,7 g, smaragden har ytskador i bordsfasetten.

Utrop: 6 200 kr

COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr/SI, längd ca 45 cm, vikt 4,7 g, några diamanter har ytdefekter.

Utrop: 10 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/SI, vikt 8,7 g, huggies.

Utrop: 6 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, oval fasettslipad smaragd ca 0,50 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, storlek 17,25+ mm, vikt 2,5 g, enstaka diamant med mindre ytdefekt/nagg på kulett.

Utrop: 7 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 4,41 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd ca 42 cm, vikt 23,2 g, några diamanter med nagg på kulett, någon med ytdefekter.

Utrop: 72 000 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovala fasettslipade safirer ca 2,20 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stängbara krokar, längd 27,0 mm, vikt 5,9 g, safirerna har mycket inneslutningar.

Utrop: 18 400 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovala fasettslipade smaragder ca 1,34 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/VS-SI, stängbara krokar, längd 19,0 mm, vikt 3,5 g, smaragderna har ytdefekter.

Utrop: 11 200 kr