Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, smaragdsliapde akvamariner ca 15,0 ctv, höjd 14 mm, vikt 7,2 g, clips.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW/skador på rondister/paviljonger i övrigt små orenheter, vikt 2,1 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, vikt 1,4 g, stift.
Ädelstenar Rubiner
RUBIN, ovalslipad, 1,71 ct, 7,71x6,32x4,09 mm, SGL gem breif report GR00757, naturliga håligheter på paviljongen, bruten IOG försegling.
Ädelstenar Rubiner
RUBIN, ovalslipad, 1,68 ct, 8,87x6,57x3,36 mm, SGL gem breif report GR00759, inneslutningar når ytan, bruten IOG försegling.
Ädelstenar Rubiner
RUBIN, ovalslipad, 1,31 ct, 7,56x5,77x2,84 mm, SGL gem breif report GR00758, naturlig hålighet på paviljongen, bruten IOG försegling.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca TW-Cr/SI-P, storlek 17,5 mm, vikt 6,7 g, flera diamanter med ytskador.
RING, 18K vitguld, briljant, prinsess- och baguetteslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-Ca/VS-P, storlek 17,5 mm, vikt 6,7 g, några diamanter med ytskador.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca TW-Cr/VS-P, storlek 17,5 mm, vikt 6,8 g, enstaka diamanter med ytskador.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,89 ctv, TW-W/VS-SI, vikt 1,9 g, stift, ena diamanten har naturaler vid rondisten.
ÖRRINGAR, 18K guld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, höjd 14,0 mm, bredd 5,5 mm, vikt 5,3 g, guldet har ojämnheter på sidorna.
COLLIER, 18K guld, 3 cabochonslipade safirer ca 32,00 ctv, längd 43,5 cm, vikt 138,3 g, något trögt lås, safirerna har inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld, boulderopal, stl 15,5 mm, Guldsmeden Kuhlin, Göteborg 1987, vikt 8,5 g.
ÖRRINGAR, 18K guld, 102 briljantslipade diamanter ca 1,97 ctv, ca W-Cr/VS, stift, höjd 42,0 mm, vikt 11,5 g, några diamanter har nagg på kulett.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, diameter 32 mm, vikt 8,1 g.
ÖRRINGAR, 18K roséguld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VVS-VS, diameter 32 mm, flexmodell, vikt 7,8 g.
RING, 18K vitguld, kuddformad briljantslipad diamant ca 0,38 ct, ca Light Yellow/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca Cr-TCa/VS, storlek 16,5 mm, vikt 2,5 g, mittstenen något sned i sin fattning.