Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april
RING, 18K guld/vitguld, antikslipad diamant ca 0,85 ct, ca TCa(K)/SI2, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 18,25 mm, vikt 11,6 g, mittstenen med nagg och liten skada.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/P1 diamantena har slöja, skruvstift, vikt 1,2 g.
BROSCH, silver, låghaltigt guld, antik och rosenslipade diamanter, längd 50 mm, vikt 8,0 g, en diamant saknas, diamanter med skador och nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca Cr/P, längd 45 cm, vikt 2,7 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca TW/P, 10 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, 4 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18 mm, vikt 10,7 g.
ARMBAND, 18K guld, granater, längd 17 cm, vikt 49,4 g, svensk importstämpel, spricka i låstungan.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, carréslipade safirer, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/SI, längd 18 cm, vikt 14,0g, säkerhetskedja, diamanter med nagg och mindre skador.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad blågrön safir ca 2,18 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17 mm, vikt 3,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, ca 9 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VVS, höjd 14 mm, vikt 4,6 g, ena diamanten med en skada.
SYSKONRING, 18K vitguld, äldre briljant - och gammalslipad diamant 1,05 ctv, ca W-Cr/VS, stl 18,5 mm, vikt 5,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7-7,2 mm, lås i 18K guld, längd 46 cm, vikt 30,5 g.
ÖRHÄNGEN, blommor, 18K vitguld, delvis svartrodinerat, rubiner 1,00 ctv, rosa safirer 0,48 ctv, briljantslipade diamanter 0,37 ctv, ca TW/VS, höjd 17 mm,vikt 5,9 g, stift.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K roséguld, Tahitipärlor ca 12 mm, briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 26 mm, vikt 7,6 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade gula behandlade safirer ca 3,77 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TW-W/VS-P, höjd 30 mm, vikt 5,6 g, huggies.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,58 ct, ca TW/VVS, stl 16,25 mm, vikt 14,4 g.
BROSCH, 18K guld, 2 små pärlor, 2 små safirer, äldre briljantslipad diamant ca 0,04 ct, Hagerstrom & Son, första delen av 1900-talet, bredd 45 mm, vikt 3,8 g, genombruten stil.