Avslutad | Allmänna – Tisdag 14 maj
SMYCKESET, ÖRHÄNGEN, vitmetall, strass, clips, ARMBAND, strass, längd 17,5 cm, vikt 26,5 g, några stenar trasiga.
COLLIER, silver, delvis förgyllt, lila sten, kedjans längd 50 cm, hängets mått 45 x 40 mm, vikt 26,8 g
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade svarta diamanter 0,22 ct enligt gravyr, stl 18,5 mm, vikt 3,1 g.
HÄNGE/BROSCH, gulmetall, granater och halvpärlor, en pärla saknas, några stenar med skador, vikt 10,2 g.
ÖRHÄNGE, gulmetall, granater och halvpärlor, en pärla saknas, några stenar med skador, vikt 7,1 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, oval fasettslipad rubin ca 0,48 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-W/VS-SI, storlek 17+ mm, vikt 2,7 g, rubinen har inneslutningar som når ytan.