Avslutad | Allmänna – Tisdag 14 maj
Medaljer Ordenstecken
RIDDARTECKEN, 18K guld, Nordstjärneorden, emalj, bredd 39 mm, vikt med band 15,9 g, originaletui.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Dollar, 1881 O, Morgan, USA, kvalité ca 01, diameter 38 mm, vikt 26,7 g.
Mynt Svenska mynt
5 MYNT, silver, 1 Krona 1889 med lock ca 1?, 1 Krona 1904 ca 1/1+, 2 Kronor 1878 Sverige o. Norge ca 1, 2 Kronor 1892 oflagad ca 1, 2 Kronor 1907 ca 1+, total vikt 59,2 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1 Krona, 1918, Gustaf V, kvalité ca 1+, diameter 25 mm, vikt 7,5 g, mindre repor.
Mynt Utländska mynt
5 ÅRSSET, silver / nickel / koppar, Kanada 1973, Bahamas 1974, Papua nya Guinea 1976, Jungfruöarna 1977, Trinidad och Tobago 1975, totalt 38 mynt, kvalité ca 0, etuier.
ARMBAND, tusenskönor, sterlingsilver (14K roséguldpläterat), gula cubic zirkoner, längd 17-20 cm, vikt 2,3 g.
Ädelstenar Akvamarin
HÄNGE MED KEDJA, roséförgyllt sterlingsilver, imitationspärla, höjd 22 mm, längd 40-45 cm, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, roséguldsförgyllt sterlingsilver, imitationspärla, höjd 12 mm, vikt 1,1 g, stift.
RING, sterlingsilver, droppslipad labradorit, mått 17 x 13 mm, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, emalj, imitationspärla, höjd 13 mm, längd 44 cm, vikt 1,6 g.