Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade safirer, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, höjd 8 mm, vikt 1,7 g, stift.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W/VS, höjd 23 mm, vikt 1,7 g, öglan med slitage.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca R(E)/VS2, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, Guldsmedja Rosengren & Eriksson, Stockholm 1961, stl 16,75+ mm, vikt 2,6 g, fattningen är nedsliten, diamanten har liten kulettfasett.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,62 ct, ca W-TCa/VS, Börje Löfgren, Stockholm 1960/70-tal, stl 17,25+ mm, vikt 5,2 g, storleksändrad.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, odlade pärlor ca 6,9 mm, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca Cr/P, vikt 2,5 g, skruvmekanism.
BROSCH, fjäril, silver, blå och svart emalj, Ritter Alois, Stockholm 1921, mått 55x27 mm, vikt 10,2 g, små emaljskador.
BROSCH, silver, blå och vit emalj, troligen Norge, stämplad E.L.W, mått 30x20 mm, vikt 6,0 g.
BROSCH, silver, onyxer, Carl August Hedblom, Stockholm 1891, längd 40 mm, vikt 6,3 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 14K vitguld, ovalslipade rubiner, 12 briljantslipaed diamanter ca 0,24 ctv, höjd 10 mm, vikt 3,1 g, skruvmekanism.
HÄNGE, 14K vitguld, ovalslipad rubin, 12 briljantslipade diamamnter 0,24 ctv, höjd 14 mm, vikt 0,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer, 32 åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, vikt 2,7 g, skruvmekanism.
BROSCHNÅL, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, vikt 5 g, diamanten med nagg.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, ovalslipad rubin, 12 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipade safirer, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17,75 mm, vikt 4,3 g.
BROSCH, treklöver, förgyllt silver, ovalslipade ljusa ametister, antik, mått 30x20 mm, vikt 3,7 g, ametisterna har små skador vid rondisten.