Avslutad | Moderna – Lördag 13 april
CARTIER, armband, Love bracelet,18K vitguld, ref. nr E63989, 1993, stl 19, vikt 37,2 g, skruvmejsel, slitage, reseetui.
ARMRING, 14K vitguld, 29 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 13,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld/roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr/SI, hängets mått ca 20,0 x 16,0 mm, tvinnad kedja ca 45 cm, vikt 5,4 g.
HELALLIANSRINGAR, 2 st, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-Cr/SI-P, storlek 18,75 mm, vikt 4,4 g, några diamanter har ytdefekter/skador samt inneslutningar som når ytan, någon diamant sitter löst i sin fattning.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, storlek 18,25 mm, vikt 7,4 g, någon diamant har mindre natural.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, höjd 14,0 mm, bredd 4,0 mm, vikt 4,3 g, enstaka diamant med natural och mindre nagg.
ARMBAND, 18K vitguld, 39 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 18,5 cm, vikt 16,5 g.
Smycken Enstaka örhänge
MARIA NILSDOTTER, ett örhänge, Pippi Långstrump kollektionen, förgyllt sterlingsilver, säkerhetsnål, mått 10x40 mm, vikt 2,7 g, påse.
ARMRING, sterlingsilver, opal, "Osiris", Paula Pantolin, gångjärnsöppning, vikt 40,4 g, ask.
ENGELBERT, brosch, 18K guld, bergkristall ca 9,0 ct, Stigbert,Stockholm 1960, längd 58 cm, vikt 7,1 g.
LOUISE GRØNLYKKE, ring, 14K vitgld, briljantslipad diamant 0,33 ct enlit gravyr, ca TW/VS, 6 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 15,75 mm, vikt 2,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, smaragder ca 0,40 ct, 3 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, längd 46 cm, vikt 2,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter 1,20 ctv, TW/VVS, Evert Lindberg, Stockholm, längd 39,5 cm, 9,4 g, ej stämplad Evert Lindberg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 86 briljantslipade diamanter ca 1,29 ctv, ca TW-Ca/SI-P, längd 16,5 mm, några diamanter med nagg.
RING, 18K guld, 5 prinsess- och 4 baguetteslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW/VVS, Gunnar Fahlström, Stockholm 2016, stl 17,25 mm, vikt 7,5 g.