Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 18 maj
CARTIER, Baignoire, Cal 66, Boett nr. 866044/2205, damur, 22 x 31 mm, 18K guld, quartz, plexiglas, läderband, viklås i 18K guld, ca 1992.
ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date, Chronometer, Ref nr. 118238, Serie nr. Z634694, Cal 3155, Verk nr. 3 1455128, Boett nr. 2098, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, dag, datum, Oysterlänk, viklås (Crownclasp), Ref nr. 73208-CL10, totalvikt 173,7 gram, cert, augusti 2005, box, ytterkartong.
Klockor Audemars Piguet
AUDEMARS PIGUET, Royal Oak, "Jumbo - Extra Thin", Cal 2121, Serie nr. 653633, Ref nr. 15202ST.OO.0944ST.03, Boett nr. F80554-2919, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, cert, mars 2008, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona (T Swiss Made T), "Mark III Bezel", Chronometer, Ref nr. 16520, Serie nr. U577678, Cal 4030, Verk nr. 156880, Boett nr. 16500, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (repor/nagg), defekt (går ej, akut servicebehov), Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78390-U6/503 B, ca 1998, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster (150m/500ft), Aqua Terra 150M, Chronometer, "James Bond, Spectre", Cal 8507, Verk nr. 87475823, Serie nr. 87475823, PIC nr. 231.10.42.21.03.004, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, glasbaksida, tygband, viklås, originallänk, viklås, Ref nr. 1567/693, cert, februari 2016, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr: 08245/15007).
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust 36, Chronometer, Ref nr. 116234, Serie nr. 203558A8, Cal 3135, Verk nr. 0XP60363, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Jubileelänk, viklås (Crownclasp), Ref nr. 63600-T2Q/D3N+V3U, längd 180 mm, cert, oktober 2018, box, ytterkartong.
Klockor Enicar
ENICAR, Sherpa, Super-DIVE 600 (T Swiss Made T), "Compressor Case", Cal AR 1145, Serie nr. 943240, Boett nr. 144-35-02 / 2342 / 12-66, herrur, 40 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, vridbar innerring, gummiband, ca 1966.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master II, Chronometer, s.k. "Pepsi", Ref nr. 126710BLRO, Serie nr. K181V241, Cal 3285, Boett nr. 2520, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, blå/röd keramisk vridring (Cerachrom), Jubileelänk, viklås (Oysterlock/Easylink), Ref nr. 69200-R3Q/4AZ, cert, juli 2022, box, ytterkartong.
IWC, International Watch Co, Schaffhausen, Ingenieur, Cal 30110, Verk nr. 3372334, Serie nr. 3903638, Ref nr. 323906, Boett nr. 3239, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, tillverkad ca 2013, cert, juni 2017, box (skadad).
OMEGA, Speedmaster Professional, "Tachymètre", Master Chronometer, Cal 3861, Verk nr. 83475326, Serie nr. 83475326, PIC nr. 310.30.42.50.01.001, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell (Co-Axial), plexiglas, originallänk, viklås, Ref nr. STZ013815/HIA 50, cert, januari 2022, box, ytterkartong.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Genève, Twenty-4 Automatic, Cal 324 S C, Serie nr. 7287143, Ref nr. 7300/1200A-001, Boett nr. 6300291, unisex, 36 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, briljanter på boetten (160 st. TW/VVS, ca 0,813 ctv), glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. A752AAA-BO/B, cert, november 2020, box, ytterkartong.
Klockor Gerald Genta
GÉRALD GENTA, "Van Cleef & Arpels", herrur, 31 mm, Cal 125, Boett nr. G 1538 R 28 / 19200 / G 1576.7, 18K guld, manuell, safirglas, servicebehov, boett och urverk signerad Gérald Genta, läderband, ca 1990.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Sea-Dweller (2000ft=610m, Swiss-T<25, Mark IV), Chronometer, s.k. "Double Red", Ref nr. 1665, Serie nr. 4055163, Cal 1570, Verk nr. D764835, Boett nr. 1665 (4055163), herrur, 40 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, lysplupp i insert saknas, heliumventil, Fliplocklänk, viklås ("Pateted"), Ref nr. 93150-EB12/585, ca 1975.
Klockor Heuer
HEUER, kronograf, Cal Valjoux 72, Serie nr. 451914, Ref nr. 2447, Boett nr. 71256, herrur, 38 mm, stål, manuell, plexiglas, relumade visare, servicebehov (se fördjupad information), läderband, ca 1944.
ROLEX, Oyster Perpetual, Submariner (660ft=200m, Swiss-T<25), "Service-Tritium Dial", Ref nr. 5513, Serie nr. 1329406, Cal 1520, Boett nr. 5513 (I.66), herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, utbytt urtavla/visare/iläggsring, Fliplocklänk (2001), viklås, Ref nr. 93150-DE9/501 B, längd 182 mm, tillverkad första kvartalet 1966.
JAEGER, "By Universal Genève", Cal 285 (Universal), Ref nr. 224105 1, Boett nr. 1723888, kronograf, herrur, 37,5 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1950.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss Made), Chronometer, s.k. "Fat /Flat Four", Ref nr. 16610, Serie nr. Y459853, Cal 3135, Verk nr. 3 9640915, Boett nr. 2160, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93250-DT11/801, cert, april 2003, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 1120, Serie nr. 81424056, PIC nr. 2254.50.00, Ref nr. SU 368.1640, Boett nr. 168.1640 (LL), herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1610/930, cert, september 2007, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss), Chronometer, s.k. ”Swiss Only Dial / Flat Four", Ref nr. 16610, Serie nr. A412436, Cal 3135, Verk nr. 3 8156813, Boett nr. 16610, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93150-X5/501 B, ca 1999.