Avslutad | Klockor – Lördag 2 mars
Klockor Tudor
TUDOR, Geneve, Black Bay Fifty-Eight (200m:660 ft), Chronometer, Cal MT5402, Verk nr. T93U9444Y4, Serie nr. I967273, Ref nr. 79030N, Boett nr. 8520, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. 72040-XR05, cert, april 2019, box, ytterkartong.
BREITLING, AVI 1953 Edition, Chronometer, Cal B09, Serie nr. 4347331, Ref nr. RB0920131B1X1, Boett nr. 2620 B5, kronograf, herrur, 41 mm, 18K rosa guld, manuell, plexiglas, läderband, originalspänne i 18K rosa guld, cert (QR-kod), oktober 2020, box, ytterkartong. Limiterad (ej numrerad) upplaga i 253 exemplar, för att fira Co-Pilot Ref. 765 AVI från 1953.
ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date (T Swiss T), Chronometer, "No Lume Dial", Ref nr. 1803, Serie nr. 1381399, Cal 1556, Verk nr. DD38208, Boett nr. 1803, herrur, 36 mm, 18K vitguld, automatisk, plexiglas, dag, datum, läderband, ca 1967.
OMEGA, Seamaster Diver, Professional (300m/1000ft), Master Chronometer, Cal 8806, Verk nr. 82225179, Serie nr. 82225179, PIC nr. 210.60.42.20.99.001, herrur, 42 mm, titan/tantal/Sedna guld, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, heliumventil, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. TIZ004664, cert, november 2023, box, ytterkartong. Limterad och numrerad (Nr. 946/2500).
Klockor Hermès
HERMÈS, Paris, Clipper Sport Automatic, Cal 2892A2, Serie nr. 699863, Boett nr. CP.741, herrur, 41 mm, titan/stål, automatisk, safirglas (repa), datum, gummiband, viklås, Ref nr. 035097WP00 / 28-JLB-K, cert (ej komplett), ca januari 2015, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust 41, Chronometer, "Slate Dial/Wimbledon", Ref nr. 126300-0014, Serie nr. Z1P31643, Cal 3235, Verk nr. A1Z28319, Boett nr. 2480, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Jubileelänk, viklås (Easylink), Ref nr. 62610-K6V/019+L9J, cert, mars 2023, box, ytterkartong.
JAEGER-LE COULTRE, Reverso, Duetto Classique, Cal 865, Serie nr. 2698926, Ref nr. 256.84.02, Boett nr. 256.8.75, damur, 23 x 33 (38,7) mm, stål, manuell, safirglas, briljanter på boetten (32 st. TW/VVS, ca 0,31 ctv), läderband (se fördjupad info), viklås, cert, november 2010.
TAG HEUER, Formula 1, ”Tachymetre”, Serie nr. WQQ6596, Ref nr. CAZ1014.BA0842, Boett nr. CAZ1014, kronograf, herrur, 43 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. FAA074-1 / G-D5, cert (digitalt), december 2023, box, ytterkartong.
Klockor Ulysse Nardin
ULYSSE NARDIN, San Marco, Chronometer, Cal ETA 2892-1, Verk nr. 13.9.7452, Serie nr. 5270, Boett nr. 131-77-9, herrur, 37 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne i doublé, chronometercertifikat, cert, april 1992, box (skadad), ytterkartong.
OMEGA, Speedmaster, Reduced, "Racing", "Tachymetre", Cal 3220 (A), Serie nr. 55790991, PIC nr. 3810.12.40, Ref nr. ST 175.0032.1, Boett nr. 175.0032.1/175.0033.1 (LL), kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, utbytt urtavla (från röd till gul), läderband, originalspänne, cert, november 2000, box, ytterkartong.
must de CARTIER, Tank, "Spider dial", Cal 78 (ETA 2512-1), Boett nr. 3 086205, damur, 20,5 x 20,5 (28) mm, förgyllt silver (delvis bortnött), manuell, mineralglas, skadad urtavla, originalspänne i gulmetall, ca 1985.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Sea-Dweller (4000ft=1220m, Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16600, Serie nr. K950226, Cal 3135, Verk nr. 3 9315636, Boett nr. 2220, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, heliumventil, defekt vridring, utbytt iläggsring, Fliplocklänk (skadad, se bilder), viklås, Ref nr. 93160A-DT3/592 B, ca 2002, box, ytterkartong.
Klockor Dubey&Schaldenbrand
DUBEY & SCHALDENBRAND, Edition Antiquité, s.k. "Doctor´s watch", Cal R 23, kronograf, herrur, 34 x 34 (40) mm, 18K rosa guld, manuell, safirglas, enknappskronograf, läderband, originalspänne i 18K rosa guld, ca 1999, Limiterad och numrerad (22/25).
Klockor Tudor
TUDOR, Prince, Date+Day (Swiss Made), Cal ETA 2834-2, Serie nr. H362542, Ref nr. 76213, Boett nr. 8050, herrur, 35 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), dag, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 62483-DE2/631B, ca 2001.
TAG HEUER, Carrera, Nordic Tourbillon, Chronometer, "Limited No. 1/20", "Tachymeter", Cal 02T, Serie nr. A21716, Ref nr. CAR5A98.FC6471, Boett nr. CAR5A98, kronograf, herrur, 45 mm, ceramic/stål, automatisk, safirglas, glasbaksida, läderband/gummi, viklås (svart titan), cert, december 2019, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 1/20).
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, s.k. "Tapestry Dial", Ref nr. 16013, Serie nr. 9783783, Cal 3035, Verk nr. 1851661, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, Jubileelänk (se bild), viklås, Ref nr. 62523H.18-L5/455, cert, januari 1988.
LONGINES, Surfing (T Swiss Made T), Cal 345, Serie nr. 13270707, Boett nr. 7450 2 / 523, herrur, 35 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1966.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, 3003 (Swiss), Cal 1504K, Boett nr. 665 9041 68, herrur, 34 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, gravyr, läderband, ca 1976.
Klockor Piaget
PIAGET, damur, 10 x 20 mm, Cal 2P, Serie nr. 6491967, Boett nr. 1201 B13 / 108491, 18K guld, manuell, safirglas, integrerad originallänk (skadad/vriden), längd 155 mm, ca 1965, vikt 32,8 gram.