Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, Uppsala 1974, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, blommor, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/VS, höjd 4 mm, stift, vikt 1,3 g.
ARMBAND, silver, genombruten blomdekor, bredd 3,9 cm, innermått ca 18,5 cm, vikt 45,8 g.
ENGELBERT, manschettknappar, silver, Stockholm 1947, längd 2,8 cm, vikt 22,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS, vikt 1,7 g, stift.
RING, 18K guld, sockertoppsslipad ametist, Stockholm 1964, stl 16,75 mm, vikt 4,9 g, nagg.
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 diamanter med äldre slipningar ca 0,40 ctv, Eli Axelssons Guldsmeds AB, 1917, vikt 2,1 g, skruv, enstaka diamanter med nagg och skador.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI1-P1, vikt 2,6 g, stift, ena diamanten har naturaler och nagg i anslutning till inneslutning vid rondisten.
ENSTENSRING, 23K guld, äldre briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 4,8 g, diamant med kulettfasett samt skada på kronan.
SALOVAARA, hänge, sterlingsilver, ametist, Turku 1973, vikt 5,2 g, ametisten har nagg på kuletten.
BROSCH, silver, blå kalcedon, löv, Saarela Arvo, Enköping 1953, mått 46 x 62 mm, vikt 14,2 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 1,1 g, några diamanter har ytdefekter.