Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari
HÄNGE, 18K guld, opal, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv höjd 25 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K guld, ovalslipad citrin ca 39,00 ct, John Pettersson, Norrköping 1974, stl 17 mm, vikt 18,6 g.
ALTON, armring, sterlingsilver, design K. Palmberg, Falköping 1973, innermått ca 17 cm, signerad, vikt 61,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade och äldre briljantslipade diamanter 0,60 ctv, ca W-Cr/VS, stl 20,5 mm, vikt 4,2 g, diamanter med nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS-P, Gunnar Fahlström, Stockholm, stl 14 mm, vikt 7,2 g, en trasig diamant.
DIAMANT, gammalslipad diamant 0,46 ct, ca Cr(J)/SI2, diamant med naturaler vid rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca W-TCa/VS-P, diameter 7 mm, stift, vikt 0,9 g, saknar snurrebussar.
FISKBESTICK, 8 delar, silver, modell Olga, 4 fiskgafflar, 4 fiskknivar, Gab, Stockholm 1937, totalvikt 425,8 g, vapensköld.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, stift, vikt 1,0 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 1,91 ct, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g, safiren med nagg.
COLLIER, 18K vitguld, safirer, åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd 41-44 cm, vikt 5,1 g.
COLLIER, delvis förgyllt silver, skarabé, längd 42 cm, vikt 11,5 g, lagning på kedjan.