Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K guld, prinsesslipad diamant ca 0,42 ct, ca W-TCr/VS, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,22 ctv. ca W-TCr/VS, höjd 14 mm, vikt 5,5 g, huggies.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,3 mm, lås 14K guld, längd ca 50 cm, buckligt lås, vikt 23,7 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/VS, stl 16,75+ mm, vikt 2,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca TW/SI, stl 18 mm, vikt 4,5 g, gravyr, diamanten har slitna fasettkanter.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, saknar snurrebussar, vikt 1,2 g, ena diamanten med skadad kulett.
RING ,14K guld, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, hjärta med 16 briljanter ca 0,32 ctv,ca W-SI/P, längd ca 46 cm, vikt 3,8 g.
ENGELBERT, odlad pärla, åttkantslipade diamanter 0,24 ctv enligt gravyr, någon diamant med nagg, krans runt pärlan är böjd, stl 16,5 mm, vikt 6,1 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,16 ct enligt gravyr, stl 16 + mm, nagg på kulett och rondist, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, baguettslipade diamanter ca 0,36 ctv, safirer, stl 17,25 mm, någon diamant med nagg, safirer med slitage på bordsfasett och fasettkanter, vikt 3,5 g
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås 18K vitguld med pärla, pärlor 4,6-7,7 mm, längd 47 cm, vikt 17,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,25 ct enligt gravyr, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 2,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenpärlor ca 7,5 mm, längd 116 cm, vikt 90,0 g, saknar lås, ej knutet.