Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir, gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCa/VS-P, Juvelfabriken, Stockholm, stl 15,75 mm, vikt 2,8 g, safir med slitna fasettkanter, några diamanter med nagg och skador.
INGER ROBBERT, örhängen, silver, Trosa 1974, höjd 62 mm, skruvmekanism, vikt 6,3 g, bucklor.(d)
COLLIER, silkesrem, sterlingsilver, odlad tahitipärla ca 11,8x11,0 mm, längd 43,5/46,5 cm, vikt 5,7 g.
ÖRHÄNGEN, silver, smaragdslipade akvamariner ca 4,00 ctv, mått 10x7 mm, vikt 2,5 g, stift.
ARVO SAARELA, armband, silver, grön aventurin, Enköping 1965, längd 21 cm, vikt 28,4 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovala odlade sötvattenspärlor, höjd 20 mm, krokar, vikt 2,9 g.
BROSCH, silver, natursten, 2 löv, Silvercarlson, Stockholm 1956, mått 62 x 41 mm, vikt 20,0 g.
BROSCH, 18K guld/vitguld, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, mått 51 x 36 mm, vikt 7,1 g.
RING, 18K guld/platina, 12 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 10,2 g.
COLLIER, kulor av lapis lazuli, lås i 18K guld, längd 48 cm, knutet, vikt 48,7 g, i behov av omträdning.
Smycken Pärlhänge
HÄNGE, 18K guld, mabépärla, 8 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, höjd 38 mm, vikt 6,6 g.