Avslutad | Allmänna – Tisdag 26 mars
SMYCKESET, collier, armband och 2 berlocker, vitmetall, färgade odlade sötvattenspärlor och glas, collier längd ca 52 cm, armband längd 20 cm, två berlocker mått ca 2,5 x3 cm exl. ögla.
VICTOR JANSON, collier och örhängen, silver, bergslagssten, Lindesberg 1965, längd 46 cm, vikt 16,3 g, skruvmekanism.
RING, sterlingsilver, ovalslipad topas ca 1,20 ct, cubic zirconia, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g.
ENGELBERT, hänge med kedja, förgyllt silver, camédam, granter, höjd 28 mm, längd 49 cm, vikt 5,6 g.
FICKUR, 47 mm, Boett nr. 42807, silver, ankargång, nyckeldragare, saknar visare skadad urtavla, bucklor, ca 1880.
Medaljer Ordenstecken
SLÄPA, silver / förgyllt silver, 5 miniatyrer inklusive Nordstjärneorden, total vikt 21,3 g.
ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, längd ca.18cm, säkerhetskedja samt säkerhetsåtta, vikt 7 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 5 Kronor, 1899, Oscar II, kvalité ca 01, diameter 16 mm, vikt 2,2 g, mindre kantskada.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Kroner, 1886, Norge, kvalité ca 01, diameter 23 mm, vikt 9,0 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade färgade sötvattenspärlor, onyx, stift, längd 53 mm, vikt 7,5 g.