Avslutad | Allmänna – Tisdag 26 mars
CHIMENTO, hänge med textilhalsband, rostfritt stål, höjd 38 mm, längd 62 cm, box, ca 2024.
CHIMENTO, hänge med textilhalsband, rostfritt stål, höjd 27 mm, längd 54 cm, box, ca 2024.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, blå Swarovski-kristaller, höjd 26 mm, längd 47 cm, vikt 3,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca R/VS, Evert Gustafsson, Stockholm 1969, stl 16,25 mm, vikt 2,5 g, nedsliten fattning, diamanten har små skador.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5-7,0 mm, lås i sterlingsilver, längd 65,5 cm, behov av omträdning.
F1-HJÄLM, AGV, lackad i blå metallic med gula dekorband. Sveriges mest välkända Formel-1 stjärna Ronnie Petersons, använd under säsongen 1972. Tidigare varit utställd på Ronnie Petersons museum i Örebro. Ronnies första hjälm med både Vick & Polarvagnens sponsor dekaler. Små skador i hjälmens lack, foder på insidan har lostnat, slitage.
KEDJOR, 4 stycken, sterlingsilver, facetterad samt vanlig kullänk, längd 38 cm - 42 cm - 50 cm, vikt 19,5 g.
ÖRHÄNGEN, 3 par, sterlingsilver, sötvattenspärlor, cubic zirconia, stift, vikt 5,8 g.
SWAROVSKI, smyckeset, rhodiumpläterat, Swarovski-kristaller, collier längd 38-44 cm, örhängen bredd 13 mm, stift, originalförpackning (etui), ca 2024.
SWAROVSKI, örhängen, rhodiumpläterade, Swarovski-kristaller, höjd 38 mm, originalförpackning (etui), ca 2024.