Avslutad | Allmänna – Tisdag 26 mars
Kuriosa Tenn
MUNKA, tenn, dekoration, hjärta "sant", längd 7,5 cm, bredd ca 6 cm, vikt 170 g, påse och etui.
2 BROSCHER, silver, paste, ena av Nils Fröberg, Stockholm 1950, vikt 23,8 g, ena saknar en sten.
EFVA ATTLING, "Twisting Pendant", hänge med kedja, silver, ankarlänk, längd 75 cm, vikt 15,8 g.
BROSCHER, 2 stycken, silver, markasiter, röd samt blå sten, stenar saknas, vikt 16,5 g.
Klockor Heuer
HEUER, stoppur, 51 mm, Verk nr. 40952, Boett nr. 39248, vitmetall, mekanisk, 60 sek/300 min, boett/urverk signerad Ed.Heuer & Co S.A, ca 1965.
Ring, 18K guld, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, ca W/VS, en diamant med större ytdefekt i bordsfasett, stl 17 mm, vikt 1,2 g.
DRAKENBERG SJÖLIN, ring, "Women unite drop ring", 18K guld, storlek 17,5 mm, vikt 0,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ametister, 4 åttkantslipade diamanter, stift, mått 8,0 x 6,0 mm, vikt 2,0 g.
RINGAR, "TI SENTO", 3 stycken, sterlingsilver samt förgyllt silver, stl 16,5 mm, vikt 6,3 g.