Avslutad | Allmänna – Tisdag 20 februari
PÄRLCOLLIER, roséfärgat sterlingsilver, odlade barocka sötvattenspärlor ca 14 x 12 mm, längd 58 cm.
COLLIER, sterlingsilver, odlad sötvattenspärla, abalonesnäckskal, längd 40 cm, vikt 5,0 g.
SMYCKESET, collier, armband, månsten, hematit, hjärtformat lås i vitmetall, längd 45 cm, elastiskt armband.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, motiv hjärta, längd 1,5 cm, venezialänk längd 50 cm, vikt 1,9 g,
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,15 ct enligt gravyr, Bims, Göteborg 1969, stl 17 mm, vikt 2,1 g, slitna klor.
RING, 18K guld, 5 x åttkantslipade diamanter 0,04 ctv enligt gravyr, stl 16,75+ mm, repor, stenarna med skador, vikt 3,3 g.
TRESTENSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,64 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, storlek 18 mm, vikt 5,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,08 ct enligt gravyr, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g.