Avslutad | Klockor – Lördag 13 januari
OMEGA, Seamaster, Cal 1432, Serie nr. 47108294, Ref nr. CD 196.0282, Boett nr. CD 196.0282 (KB), herrur, 35 mm, guld på stål, quartz, safirglas, datum, gravyr, ca 1984, metallänk ej original.
CARTIER, Santos 100, Cal 076 (ETA 2671), Ref nr. W20107X7, Boett nr. 335603CE / 2878, herrur, 33 x 32,5 (44) mm, stål/rosa guld, automatisk, safirglas (nagg), läderband, viklås (stål/rosa guld), ca 2007, tygpåse.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 16030, Serie nr. 5685332, Cal 3035, Verk nr. 0186137, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, servicebehov, Jubileelänk (se fördjupad info, storleksändras ej), viklås, Ref nr. U.S.A, ca 1978.
ROLEX, Orchid (Swiss), Ref nr. 2665, Serie nr. saknas, Cal 1400, Boett nr. 1 286, damur, 19 x 24 (30) mm, 18K guld, manuell, safirglas (nagg), skadad urtavla, OBS: se fördjupad information, läderband, ca 1975.
CARTIER, Santos Galbée, Cal 157, Boett nr. 1565/CC70236, damur, 24 x 24 (35) mm, stål, quartz, safirglas, läderband, originalspänne i stål, ca 2000, box, ytterkartong.
LONGINES, Hydro Conquest (30 bar (300 meter), Cal L888 (ETA A31L02, Serie nr. 47998089, Ref nr. L3.741.4.96.6, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. L639125922, cert, april 2019, box, ytterkartong.
LUMINOX, Mariner (200 Meters), Boett nr. 6250, herrur, 45 mm, svart stål, quartz, safirglas, datum, läderband (se fördjupad info), originalspänne, ca 2010.
LUMINOX, Atacama Field Day-Date (200 Meters), Boett nr. 1920, herrur, 44 mm, svart stål, quartz, safirglas, dag, datum, läderband, originalspänne, ca 2015.
TAG HEUER, 4000, Professional (200 Meters T-Swiss Made-T), Serie nr. A06027, Boett nr. 994.708A, damur, 28 mm, doublé, quartz, safirglas, datum, skadade visare, originallänk, viklås, Ref nr. 516/A, ca 1992, box (ej tidsenlig), ytterkartong (ej komplett).
Klockor Chanel
CHANEL, J12, Serie nr. W.H.49141, Ref nr. H1628, damur, 34 mm, vit high-tech ceramic, quartz, safirglas, datum, diamanturtavla (12 st. 8/8), originallänk, viklås i stål, Ref nr. H2000, cert, februari 2010, box, ytterkartong.
Klockor Ulysse Nardin
ULYSSE NARDIN, Lady Dual Time, Cal UN024 (ETA 2892A2), Verk nr. 008502, Serie nr. 0254, Boett nr. 243-22, damur, 37 mm, stål, automatisk, safirglas (repa), stort datum, två tider, liten sekundvisare, diamanturtavla (32 st. ca TW/VS), glasbaksida, originallänk, viklås, cert, januari 2008, box, ytterkartong.
OMEGA, fickur, 53 mm, savonett, "Rödtolva", Serie nr. 4727816, Boett nr. 5596248, 18K guld, ankargång, innerlock i 18K guld, gravyr, bucklor, ca 1915, etui (Gust. Lindström, Stockholm).
OMEGA, Constellation, Cal 1270, Serie nr. 56070059, PIC nr. 1242.50.00, Ref nr. DB 386.1201, Boett nr. 386.1201 (LL), kronograf, herrur, 37 mm, stål/guld, quartz, safirglas (repor), skadad urtavla/visare, datum, integrerad originallänk (skadad, se fördjupad information), viklås, Ref nr. 1550/860, cert, december 1998.
Klockor Oris
ORIS, damur, 28 mm, Cal 583 (ETA 2688), Boett nr. 19 58067/7510, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, glasbaksida, läderband, originalspänne, ca 2005.
MERMOD FRÉRES, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 88759, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, innerlock i 18K guld, monogram, bucklor, ca 1890
INTERNATIONAL WATCH CO, damur, 21 mm, Cal 41, Serie nr. 1228397, Boett nr. 1270687, 18K guld, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, servicebehov, läderband, ca 1951.
OMEGA, Constellation, Cal 1455, Serie nr. 50441296, Ref nr. ST 795.1080, Boett nr. 795.1080, damur, 22,5 mm, stål, quartz, safirglas (repor/nagg), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 6104/465, ca 1986.
OMEGA, Seamaster, Cal 562, Serie nr. 21860750, Ref nr. CD 166.020, Boett nr. 166.020 (C.B), herrur, 34,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, renoverad urtavla, läderband, ca 1964.
OMEGA, Seamaster, Electronic (f 300 Hz), Chronometer, Cal 1250 (ESA 9162), Serie nr. 34634516, Ref nr. ST 198.001, Boett nr. 198.001 (C,B), herrur, 36,5 mm, stål, stämgaffel, plexiglas, datum, läderband, ca 1972.