Avslutad | Nyårs – Lördag 30 december 2023
COLLIER, lås i 18K vitguld, korall, 6-radigt, korallkulorna är ca 4 mm, längd 50 cm, vikt 67,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-W/VS, stl 20,25 mm, vikt 4,5 g, mittsten ca 0,30 ct.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,55 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 19,75 mm, vikt 2,9 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca R-TW/VS, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca R-TCr/VS, diameter 10 mm, vikt 3,8 g, stift, snurrebussar i 14K guld.
ARMBAND, 18K guld, 49 carréslipade safirer ca 6,90 ctv, 7 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 28,1 g, några safirer har nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld, odlade pärlor ca 8,8 mm, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCr-Ca/P, diameter 15 mm, vikt 5,7 g, stift, flera diamanter har skador och nagg, medföljer snurrebussar i metall.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca R(D)/SI1, Guldsmedjan H A Jakobsson, Uppsala 1952, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g, diamanten har litet nagg vid rondisten.
RING, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 15,2 g.
RING, 18K guld, 3 granater, 4 briljanter ca 0,12 ctv ca W(H)/VS, stl ca 17,25 mm, vikt 5,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8 mm, något barocka, lås i 18K guld med odlad pärla, längd 50 cm, vikt 41,6 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, carréslipade smaragder ca 2,5 ctv, 32 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, höjd 16 mm, vikt 4,7 g, krokar med stopp, en diamant är åttkantslipad, några diamanter med skador och nagg.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 71 briljantslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 7,3 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, behandlad grön diamant ca 0,57 ct, 36 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, TW/VVS-VS, stl 15,5 mm, vikt 3,9 g, två lödda kulor i ringskenan, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8,00 mm, lås i 18K vitugld, smaragd, gammalslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca TW-Cr/SI-P. längd 80 cm, knutet, vikt 64,8 g, diamanter med nagg, smaragden har mindre skada och inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,36 ct, ca W/VS, 8 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/VVS-VS, Mandelstam, stl 18,25 mm, vikt 2,8 g, originalask.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,25 ct, ca W/VVS, 30 briljantslipade diamanter 0,15 ctv, Mandelstam, stl 18 mm, vikt 3,1 g, originalask.
RING, 18K guld, gammalslipad diamant 0,48 ct, ca W/VS, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, Mandelstam, stl 17,5 mm, vikt 2,2 g, original ask.
MÄRTA AF EKENSTAM, manschettknappar, ett par, 18K guld, opaler, Malmö 1904, 17,5x12 mm, vikt 8,4 g, opaler med sprickor och nagg.