Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 oktober 2023
GAUDY, ring, 24K guld / platina, hjärtslipad smaragd, stl 16,25 mm, 1995, vikt 18,7 g, smaragden är skadad.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad dimant enligt gravyr 0,37 ct ca W/VS, stl 17 mm, Örns Juvelatelje, 1982, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, cabochonslipad kalcedon, 52 rosenslipade diamanter, vikt 9,1 g, stift, flera stenar har skador.
ALLIANSRING, Story of Love, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/SI, Iduna, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 19,25+ mm, vikt 6,1 g, några diamanter med nagg, sliten rodinering.
STRÖMDAHLS, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/VS stl 17 mm, vikt 2,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljant 0,19 ctv enligt gravyr, ca TCr/VS, längd 38 cm, vikt 4,4 g, skadad kulett.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 6 mm, lås och detaljer i sterlingsilver, strass, längd 43 cm.
RING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-Cr/SI, stl 15 mm, vikt 6,3 g, behov av puts och rodinering
HÄNGE, 18K vitguld, droppformad smaragd, 36 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Cr-Ca/SI-P, höjd 21 mm, vikt 5,4 g, smaragden är skadad samt har inneslutningar som når ytan.
HÄNGE, 18K guld, ovalslipad smaragd, 36 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 22 mm, vikt 3,2 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 0,9 g, ena diamanten med nagg på kuletten, ena diamanten med nagg på kuletten och vid bordet, slitna fasettkanter, natural på rondisten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtslipade smaragder ca 0,30 ctv, vikt 0,9 g, stift.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, triangulärt slipad smaragd ca 0,28 ct, höjd 13 mm, vikt 0,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljant ca 0,34 ct, TW/VS, längd 38,9 cm, vikt 1,9 g.