501 - 520 av 622
1...252627...32 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 oktober 2023

Klubbad för

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 8,5 mm, oval form, lås i sterlingsilver, knutet, längd 46 cm.

Utrop: 550 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, 14 odlade sötvattenspärlor, stift, mått ca 16,0 x 18,0 mm, vikt 6, g.

Utrop: 600 kr

RING, sterlingsilver, månsten, peridoter, stl 17 mm, vikt 6,7 g.

Utrop: 300 kr

SALT OCH PEPPARKAR, silver, formade som horn, höjd 6 cm, något skevt stöd på en av dem, vikt 38,5 g, troligen Norge.

400 kr

Utrop: 450 kr

RING, 18K guld, carréslipade safirer och smaragder, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,7 g.

3 400 kr

Utrop: 3 300 kr

RING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 3,9 g, några diamanter har nagg.

6 000 kr

Utrop: 6 600 kr

2 RINGAR, 18K guld, safirer, rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g, safirerna och några diamanter har nagg.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 5,2 g, saknar några diamanter, flera diamanter har nagg.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

Smycken Pärlhänge

HÄNGE, 18K guld, odlad pärla ca 14 mm, höjd 30 mm, vikt 5,8 g, pärlan har en spricka som går hela vägen runt pärlan.

Utrop: 1 700 kr

Silver Etui

ASK, sterlingsilver, med lock, ovalformad, Göran Lindblom, Halmstad 1982, längd 12 cm, höjd 4 cm, vikt 252,3 g.

Utrop: 2 000 kr

BROSCH, silver, paste, mått 30 x 15 mm, vikt 7,1 g, flertalet stenar med skador, etui.

Utrop: 275 kr

C.F. CARLMAN, dosor, 2 st, silver, invändigt förgyllda, med lock, del av Björnstjernska vapnet, Stockholm 1916, höjd 35 mm, diameter 55 mm, totalvikt 159,2 g.

1 100 kr

Utrop: 1 100 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, rokokostil, Svedboms, Vetlanda 1959, höjd 18 cm, fylld botten, vikt 1038,1 g.

Utrop: 2 800 kr

ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,28 ct ca Cr/VS, stl 17+ mm, Bernhard Hertz, troligen 1922, vikt 2,5 g, naturaler på kronan och rondisten.

Utrop: 3 400 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,0 g, gravyr, nagg på kuletten.

Utrop: 5 000 kr

Smycken Enstaka örhänge

ENSTAKA ÖRHÄNGE, 10K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, Cr-TCa/P, höjd 16 mm vikt 1,0 g, huggie, några diamanter har nagg.

500 kr

Utrop: 550 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, ca 15K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W/SI, vikt 1,9 g, små nagg, stift.

Utrop: 4 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, safirer, åttkantslipade diamanter, stift, vikt 1,7 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

ALLIANSRING, 14K roséguld, rosa safirer, stl 15,5 mm, vikt 2,2 g .

Utrop: 2 200 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade smaragder ca 0,40 ctv, vikt 1,0 g, stift, smaragderna har nagg och inneslutningar som når ytan.

Utrop: 2 900 kr