Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 oktober 2023
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 8,5 mm, oval form, lås i sterlingsilver, knutet, längd 46 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, 14 odlade sötvattenspärlor, stift, mått ca 16,0 x 18,0 mm, vikt 6, g.
SALT OCH PEPPARKAR, silver, formade som horn, höjd 6 cm, något skevt stöd på en av dem, vikt 38,5 g, troligen Norge.
RING, 18K guld, carréslipade safirer och smaragder, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,7 g.
RING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 3,9 g, några diamanter har nagg.
2 RINGAR, 18K guld, safirer, rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g, safirerna och några diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 5,2 g, saknar några diamanter, flera diamanter har nagg.
Smycken Pärlhänge
HÄNGE, 18K guld, odlad pärla ca 14 mm, höjd 30 mm, vikt 5,8 g, pärlan har en spricka som går hela vägen runt pärlan.
Silver Etui
ASK, sterlingsilver, med lock, ovalformad, Göran Lindblom, Halmstad 1982, längd 12 cm, höjd 4 cm, vikt 252,3 g.
BROSCH, silver, paste, mått 30 x 15 mm, vikt 7,1 g, flertalet stenar med skador, etui.
C.F. CARLMAN, dosor, 2 st, silver, invändigt förgyllda, med lock, del av Björnstjernska vapnet, Stockholm 1916, höjd 35 mm, diameter 55 mm, totalvikt 159,2 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, rokokostil, Svedboms, Vetlanda 1959, höjd 18 cm, fylld botten, vikt 1038,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,28 ct ca Cr/VS, stl 17+ mm, Bernhard Hertz, troligen 1922, vikt 2,5 g, naturaler på kronan och rondisten.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,0 g, gravyr, nagg på kuletten.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 10K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, Cr-TCa/P, höjd 16 mm vikt 1,0 g, huggie, några diamanter har nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, ca 15K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W/SI, vikt 1,9 g, små nagg, stift.