Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 oktober 2023
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 rundslipade peridoter, 32 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/SI, stift, vikt 1,3 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 19 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, höjd 9 mm, vikt 0,5 g.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, ett par, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 7,2 mm, franska stämplar, vikt 2,9 g
PÄRLCOLLIER, odlade färgade sötvattenspärlor, bruna, lås i gulmetall, knutet, längd 44 cm.
PÄRLCOLLIER, doserat, odlade pärlor 1,7-3,6 mm, lås i 18K guld, 5 äldre åttkantslipade diamanter, G. Dahlgren & Co, Malmö 1916, längd 49 cm, knutet, säkerhetskedja, vikt 4,7 g.
COLLIER, 3 rader, korallkulor ca 9 mm, lås i 14K guld med snidad korall, längd 44-50 cm, vikt 138,9 g, flertalet koraller med sprickor.
ARMBAND, 3 rader, korallkulor ca 8 mm, lås i 14K guld med snidad korall, längd 21,5 cm, knutet, vikt 64,0 g, flertalet koraller med sprickor.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, cabochonslipad blå topas, höjd på hänget 2 cm, längd på kedjan 40 cm, vikt 6,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin, 3 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca W/SI, höjd på hänget 1,6 cm, längd på kedjan 42 cm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, 24 briljant- och åttkantslipade diamanter 0,53 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/VS-P, G. Dahlgren & Co, Malmö 1978, stl 18 mm, vikt 7,0 g , några diamanter med nagg och skador.
COLLIER, tigeröga, odlade färgade sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, längd 48 cm.