Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 oktober 2023
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ljusblå topaser, mått ca 25 x 8 mm, vikt 3,6 g, snurrebussar i gummi.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 odlade pärlor/tahitipärlor, ca 6,75-10,50 mm, skruvstift, vikt 4,4 g.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, ovalslipad syntetisk safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/P, Österrike, Wien, stl 18,5 mm, vikt 4,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS-SI, stift, vikt 1,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, vikt 2,5 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,5 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, safir, 2 äldre åttkantslipade diamanater 0,19 ctv, Malmö 1936, stl 16,75 mm, vikt 1,4 g, sltina klor, två av stenarna med nagg och skada.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca Cr-Cape/VS, stift, mått 5,0 x 5,0 mm, vikt 1,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, silver, blå emalj, paste, hårgömma, antik med senare kedja, längd 42 cm, vikt 19,7 g.
Ädelstenar Tanzaniter
TANZANIT, 2,13 ct, ovalslipad, lös, skador, nagg, slitna fasettkanter, nagg på kulett.
Ädelstenar Tanzaniter
TANZANIT, 1,54 ct, ovalslipad, lös, repa, nagg, slitna fasettkanter, skada i underdel vid kulettfasett.
SMYCKESET, collier, armband, örhängen, odlade färgade sötvattenspärlor, sterlingsilver, längd 45 cm, längd 19 cm, knutet, stift.