Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 oktober 2023
SMYCKESSET, armband och örhängen, silver, syntetiska spineller, Alton, innermått ca 19 cm, stift.
9 DIAMANTER, briljantslipade, 1,87 ctv, champagnefärgade, klarhet ca SI, ett fåtal diamanter har nagg vid kuletterna.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGDER, 4 fasetterade om totalt 0,66 ctv, inneslutningar som når ytan, skador.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/SI, stl 16,5 mm, vikt 6,0 g, några diamanter med små nagg, gravyr, i behov av omrodinering.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, stift, vikt 3,0 g, nagg på kuletterna.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rosenslipade svarta diamanter, diameter 7 mm, stift, vikt 2,5 g, snurrebussar i silver.
RING, järn, 3 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca Cr/SI, stl 18,5 mm, vikt 11,7 g, diamanterna med nagg på kuletten.
RING, titan, delvis förgylld, briljantslipad diamant ca 0,015 ct, ca TCr/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g.
RING, järn/18K guld, Ruff, Silversmed Messing, Stockholm 2001, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g.