Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 november 2023
CARTIER, hänge, I Love You pussel, 18K guld, briljantslipade diamanter, Cartier 150-årsjubileum, Frankrike 1997, numrerad MJ 047/150, LC 1847-1997, höjd 26 mm, vikt 9,5 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,80 ct, ca TW(G)/VVS2, stl 17,75 mm, vikt 9,9 g.
KARLHEINZ SAUER, ring, 18K guld, odlade pärlor, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, signerad, Västerås 1986, stl 17,5 mm, vikt 18,3 g, saknar en pärla, enstaka diamanter har nagg på kuletten. (d)
LAPPONIA, brosch, Drift Wood, 18K guld, Björn Weckström, Finland, formgiven 1970, mått 39 x 33 mm, vikt 18,9 g.
OLE LYNGGAARD, armband, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,05 ct, ca W/VS, längd 17 cm, vikt 40,9 g.
ENSTENSRING, 18K guld/platina, antikslipad diamant ca 1,60 ct, ca Cr(J)/SI2, 1930, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g, diamant med nagg och slitna fasettkanter.
BROSCH, 14K guld/platina, cabochonslipad safir, äldre åttkant - och rosenslipade diamanter, antik, längd 61 mm, vikt 4,8 g.
ÖRHÄNGEN, silver/14K guld, rosenslipade diamanter, mittstenenarnas mått ca 7x7 mm, antika, höjd 17 mm, vikt 5,7 g, flera diamanter med skador och nagg, senare skruvmekanism i 18K guld.
BROSCH, Blomma, silver/18K guld, gammal - antik, åttkant - och briljantslipade diamanter ca 8,00 ctv, ca TW-Cr/VS-P, höjd 73 mm, vikt 23 g, omarbetad, enstaka diamanter har skador och nagg.
RING, palladium, orientalisk pärla 13,2x11,4x11,3 mm, GCS certifikat, stl 17,75 mm, vikt 4,7 g.
PÄRLCOLLIER, troligtvis orientaliska pärlor, ca 2-5,25 mm, lås i silver/guld med rosenslipade diamanter, längd 44 cm, vikt 7,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 5,91 ct, ca Light Yellow/VVS, Stockholm 1975, stl 18,5 mm, vikt 6,9 g.
BVLGARI, ring, B.zero1, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW/VS, stl 54 (17 mm), vikt 7,1 g, originaletui.
BVLGARI, ring, Divas' Dream, 18K roséguld, pärlemor, 80 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW/VVS, stl 51 (16,5 mm), vikt 10,3 g, lättare brukslitage, originalask, ytterkartong.
BVLGARI, collier, Lucea, 18K vitguld, odlade vita och grå pärlor, briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW/VS, längd 44 cm, vikt 34 g.
BVLGARI, ring, Lucea, 18K vitguld, odlade pärlor, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 g, vikt 10,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,72 ct, ca TW(F)/VVS, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g, certifikat nr 632 från C.F. Carlman AB.
CARMOSÉRING, platina, ovalslipad safir ca 7,0 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, stl 16,5 mm, vikt 8,5 g, safiren har nagg och slitna fasettkanter.