Avslutad | Klockor – Lördag 2 september 2023
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Ref nr. 69173, Serie nr. E707x30, Cal 2135, Verk nr. 1755819, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523D-18-M6/468 B, ca 1990, serviceetui.
Klockor Oris
ORIS, Pointer Date, Cal 654 (ETA), Serie nr. 0810653, Boett nr. 654-7461-40/45-01, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadade visare, glasbaksida, läderband, ca 1995.
OMEGA, Seamaster, Aqua Terra 150M, Chronometer, Cal 3313 (C), Verk nr. 78528207, Serie nr. 78528207, PIC nr. 231.10.44.50.04.001, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 1585/984, cert (ej ifyllt), ca 2013, träbox, ytterkartong (skadad).
OMEGA, Constellation, Chronometer, s.k. "Pie-Pan", Cal 561, Serie nr. 19077888, Ref nr. KO 14902, Boett nr. 14902 62 SC (C.B), herrur, 34 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1962.
CARTIER, Panthère, Cal 66, Boett nr. 66921015205, damur, 21,5 x 21,5 (29,5) mm, stål/guld, quartz, safirglas (repor), skadad urtavla, originallänk (3-radig), viklås, längd 155 mm, ca 1987.
IWC, International Watch Co. Schaffhausen, Yacht Club, Cal 8541B, Serie nr. 2090033, Boett nr. 2139523, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas (skadat), datum, skadad urtavla, ca 1972, metallänk ej original.
Klockor Blancpain
BLANCPAIN, Villeret, Ultraplate, Cal 11C5, Ref nr. 6606-1127-55B, Boett nr. 2124, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, gångreservindikator, glasbaksida, läderband, viklås, cert, mars 2014, träbox (skadad).
OMEGA, Seamaster, 120 m, "Jacques Mayol Limited Edition", Chronometer, Cal 1120, Verk nr. 60303340, Serie nr. 60303340, PIC nr. 2506.70.00, Boett nr. 168.1614, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 1501/823 / 1509/836, cert, juli 1999, box (skadad), ytterkartong (skadad). Limiterad och numrerad (Nr. 4310/4500).
CARTIER, Santos de Cartier Galbée, Cal 049, Boett nr. 173026 MX 2823, herrur, 32,5 x 32 (45) mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. CEMB, cert, augusti 2008, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Super Professional (1000 Meters/3330 Feet, T<25 Swiss Made<25 T), Serie nr. B88418, Boett nr. 840.006-2, herrur, 42,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, renoverad bezel, originallänk, viklås, Ref nr. 349/31, ca 1995, box, ytterkartong.
must de CARTIER, Tank, Cal 057, Boett nr. 70752 / 5057001, damur, 20,5 x 20,5 (28) mm, förgyllt silver (delvis bortnött), quarz, mineralglas, läderband, originalspänne i gulmetall, ca 1990.
OMEGA, Seamaster 30, Cal 286, Serie nr. 19790542, Ref nr. ST 135.003, Boett nr. 135.003-62-SC, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1962.
TAG HEUER, Aquaracer (300 m/1000 ft), Calibre 5, Serie nr. RZD7848, Ref nr. WAY2112.BA0928, Boett nr. WAY2112, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, servicebehov, originallänk, viklås, Ref nr. FAA084-Y-G1/3212 Y, cert (digitalt), mars 2017, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Aquaracer (300 m/1000 ft), Serie nr. RMQ4108, Ref nr. WAY1413.BA0920, Boett nr. WAY1413, damur, 27 mm, stål, quartz, safirglas (nagg), datum, pärlemorurtavla med diamanter (11 st 8/8), originallänk, viklås, Ref nr. FAA071-Y-F9, cert (digitalt), december 2016, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 78273, Serie nr. P295316, Cal 2235, Verk nr. A 0495603, Boett nr. 2040, midsize, 30,5 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, buckla (se bild), Jubileelänk, viklås, Ref nr. 63113-AB10/487 B, ca 2000, box (ej tidsenlig), ytterkartong.
Klockor Kronometer Stockholm
KRONOMETER STOCKHOLM, fickur, 51 mm, kronograf, Verk nr. 1888004, Boett nr. 425988, vitmetall, ankargång, ca 1970, etui.
OMEGA, Seamaster Diver, Professional (300m/1000ft), Master Chronometer, Cal 8800, Verk nr. 83323186, Serie nr. 83323186, PIC nr. 210.30.42.20.04.001, herrur, 42 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, svart keramisk bezel, heliumventil, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. STZ001159-JIA-50, längd 183 mm, cert, september 2022, box, ytterkartong.
CERTINA, herrur, 33,5 mm, Serie nr. KE6LZHKQ6, Ref nr. C158.9289.68.11, Boett nr. 158.9289.68, 18K guld, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne i doublé, cert, januari 2023, box, ytterkartong.
OMEGA, damur, 20 mm, Cal 625, Serie nr. 39535230, Boett nr. 711 5578 / 511 8353, 9K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, längd 171-180 mm, totalvikt 35,5 gram, ca 1976, box.