Avslutad | Moderna – Lördag 9 september 2023
OLE LYNGGAARD, nyckelhänge, akvamarin, design Charlotte Lynggaard, höjd 22 mm, vikt 1,7 g, akvamarin med nagg.
RING, 18K vitguld, 6 droppslipade diamanter ca 1,44 ctv, ca TW-W/VS, briljantslipad diamant ca 0,08 ctv, ca Cr/VS, stl 16,75 mm, 4,3 g, mittstenen har ett mindre nagg på kuletten.
TIFFANY & CO, enstensring, platina, briljantslipad diamant 0,19 ct enligt gravyr, River(D)/VS1, certifikat 35855696, stl 16,5 mm, vikt 4,4 g, original etui, ytterkartong.
MARIE FERNSTRÖM, ring, 18K guld/sterlingsilver, Stockholm 1996, stl 16,75 mm, vikt 10,4 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 206 briljantslipade diamanter ca 4,27 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 45 cm, vikt 22,6 g.
KARL HEINZ SAUER, ring, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, carréslipad safir, Västerås 1975, stl ca 17,75 mm, vikt 13,2 g, sprickor i ringskenan, safiren har skada och nagg, diamanten har nagg på kuletten. (d)
REY URBAN skål, sterlingsilver, hamrad yta, 1972, signerad, höjd 9 cm, vikt 261,2 g. (d)
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, kullås, 18K vitguld, flerradigt collier med granater, lås 10,2 mm, längd 44 cm, vikt 55,0 g, etui.
COLLIER, 18K guld, rundslipad citrin ca 60,0 ct, Birger Haglund, Stockholm 1969, diameter 11,8 mm, vikt 46,3 g, lagning.
Silver Fat
BORGILA, fat, sterlingsilver, på rund fotring, Stockholm 1937, höjd 3 cm, diameter 15,3 cm, vikt 169,9 g, bucklor.
GEORG JENSEN, collier, sterlingsilver, Moonlight Grapes, nr 551 I, längd 49 cm, vikt 70,0 g, etui.
LAPPONIA, ring, Dew Drops, 18K guld, odlade pärlor, Björn Weckström, Finland ca 1970, stl 18 mm, vikt 16,4 g, storleksändrad.
BVLGARI, ring, B.zero1, 3 band, 18K vitguld, stl 59 (18,75 mm), vikt 10,6 g, visst slitage.
EFVA ATTLING, collier, Rose Petal, sterlingsilver, längd 42 cm, vikt 32,6 g, originalask.
EFVA ATTLING, örhängen, Rose Petal small, sterlingsilver, höjd 5,5 cm, vikt 7,7 g, krokar, etui.
RING, platina, 30 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-TCr/P, fasetterad rubin ca 0,32 ct, stl 17,5 mm, vikt 2,2 g.
RING, platina, 38 briljantslipade diamater ca 0,21 ctv, ca TW-W/P, ovalslipad rosa turmalin ca 0,80 ct, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g.