Avslutad | Klockor – Lördag 5 augusti 2023
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel Chronograph, Cal SS G3 (ETA 7750), Serie nr. 1306, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, januari 2016, box, ytterkartong.
OMEGA, fickur, 52 mm, savonett, Serie nr. 4727841, Boett nr. 5600819, 14K guld, ankargång, gravyr, monogram, bucklor, ca 1916, etui.
Klockor Citizen
CITIZEN, Chronograph, "Tachymeter", s.k. "Bullhead", Cal 8110A, Serie nr. 30620997, Boett nr. 4-901053-Y / 67-9011 / GN-4-S, kronograf (nollställer ej), herrur, 38,5 x 42,5 mm, bicolour, automatisk, mineralglas, dag, datum, skadad urtavla, originallänk (skadad/lagad), viklås, ca 1973.
LONGINES, herrur, 35 mm, Cal 12.68 Z, Serie nr. 9262536, Boett nr. 6263 21 / 106, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1953.
OMEGA, "Rödtolva", fickur, 48,5 mm, Serie nr. 4610183, Boett nr. 5187236, 14K guld, ankargång, renoverad urtavla, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1914.
INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, herrur, 34,5 mm, Cal 88 (Inca), Serie nr. 1272596, Boett nr. 1304421, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla/visare, läderband, ca 1952.
OMEGA, mormorsur, 33 mm, Boett nr. 4430803, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1909.
OMEGA, Genève (Swiss Made), Cal 601, Serie nr. 32665172, Ref nr. BD 131.9021, Boett nr. 1181 / 1319021, herrur, 34 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, gravyr, läderband, ca 1970.
ZENITH, fickur, 51 mm, savonett, Serie nr. 2004537, Boett nr. 149837, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1915, läderpåse.
Klockor Waltham
WALTHAM WATCH Co, fickur, 55 mm, savonett, Cal P.S.Bartlett (15 stenar, 18 size), Serie nr. 5683896, Boett nr. 50189, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, servicebehov, innerlock i 14K guld, motiv, bucklor, ca 1895.
OMEGA, Seamaster, Cal 284, Serie nr. 15806644, Ref nr. CK 2938, Boett nr. 2938-2 SC, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla/visare, defekt (servicebehov), lösa visare, läderband, ca 1957.
CERTINA, Good Time (T Swiss Made T), Cal 25-66, Serie nr. 6195794, Boett nr. 5221.108, herrur, 33 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1966.
Klockor Chopard
L.-U.CHOPARD & Cie, Geneve, hängur, 28 mm, Cal Felsa 4122, Boett nr. 6411/3005, 18K guld, manuell, plexiglas, mynträffling, monogram, ca 1980.
Klockor Graham
GRAHAM, Swordfish, Cal G1710 (ETA 7750), Serie nr. 44, Ref nr. 2SXAS.B06A, Boett nr. 2GRVADV.02, kronograf, herrur, 46 mm, stål, automatisk, safirglas, glasbaksida, läderband, gummiband, originalspänne i stål, cert, december 2019, box, ytterkartong.
Klockor Glycine
GLYCINE, Ningaloo Reef, Cal ETA 7750, Ref nr. 3825, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, servicebehov, läderband (se fördjupad information), originalspänne, ca 2000.
OMEGA, Seamaster 600 (T Swiss Made T), s.k. "Crosshair Dial", Cal 601, Serie nr. 23272351, Ref nr. ST 135.011, Boett nr. 135.011, herrur, 34,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadade urtavla, läderband, ca 1966.
OMEGA, damur, 15 x 15 mm, Cal 580, Serie nr. 19847513, Ref nr. OT 10535, Boett nr. 10535 62, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, integrerat läderband, ca 1962.
ROLEX, Precision, Ref nr. 9444, Serie nr. 669273, Cal 282, Boett nr. 9444 / 27, damur, 15 (24) mm, 18K guld, manuell, safirglas, integrerat läderband, ca 1961.
CERTINA, New Art, Cal 25-651, Serie nr. 207409, Boett nr. 5810.213, herrur, 37 x 31 (34) mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1970.