Avslutad | Klockor – Lördag 5 augusti 2023
IWC, International Watch Co, Schaffhausen, herrur, 35 x 41 mm, Cal 8541B, Serie nr. 2173140, Boett nr. 2059350, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1973, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), Chronometer, s.k. "Pyramid Dial", Ref nr. 16233, Serie nr. S827494, Cal 3135, Verk nr. 6948343, Boett nr. 16200, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, skadad urtavla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523H-18-T11/455 B, ca 1995.
Klockor Excelsior Park
EXCELSIOR PARK, "Base 1000", "Telemetre", Cal 4, Boett nr. 814051, kronograf, herrur, 38 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), läderband, ca 1945
OMEGA, Speedmaster, Reduced, "Racing", "Tachymetre", Cal 1143 (ETA 2890A2), Serie nr. 56945659, PIC nr. 3810.81.08, Ref nr. ST 175.0032, Boett nr. 175.0032.1 / 175.0033.1 (LL), kronograf (nollställer ej), herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, läderband, originalspänne i stål, ca 1998.
Klockor Rado
RADO, HyperChrome Chronograph, "Tachymeter", Serie nr. 14720768, PIC nr. R32259313, Ref nr. 01.312.0259.3.031, kronograf, herrur, 44,9 mm, stål, quartz, safirglas, datum, grön keramisk ring (high-tech ceramic), originallänk, viklås i titan, Ref nr. 03636, ca 2019, box, ytterkartong.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, Kontiki, "Costa Smeralda Yachting", Cal ETA 7750, Boett nr. 674.1501.41 S, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne i stål, ca 1995.
LONGINES, Hydro Conquest (30bar/300meter), Cal 888.3 (ETA A31.L02), Serie nr. 52408806, Ref nr. L3.782.4.06.9, Boett nr. L3.782.4, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, grön keramisk bezel, gummiband, viklås, Ref nr. L639154517 W, cert, juni 2021, box, ytterkartong.
CARTIER, Ronde Croisière de Cartier, Cal 1847 MC (CHVE), Ref nr. W2RN0005, Boett nr. 119138VX/3886, herrur, 42 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, OBS: servicebehov, läderband, viklås (stål), cert, mars 2016, box.
FICKUR, 58 mm, savonett, Boett nr. 7077, 14K guld, ankargång, kvartsrepeter, innerlock i 14K guld, glasat innerlock, monogram, bucklor, ca 1915, etui (Geneve).
OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 266, Serie nr. 13451113, Ref nr. CK 2639, Boett nr. 2639-8, stål, manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1952.
BREITLING, Chronomat, "Tachymeter", Cal 13 (ETA 7750), Serie nr. 10548, Ref nr. D13050.1, kronograf, herrur, 40,5 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (repor), datum, UTC, Serie nr. 3126, Ref nr. B61172, bicolour, quartz, safirglas, Pilotlänk (stål/guld), viklås, Ref nr. S1197/301D, cert (ej komplett), ca april 1997, box (ej komplett).
LONGINES, Flagship, "Tachymetre", Cal L 650.2 (ETA 2894-2), Ref nr. L4.718.4.12.6, Boett nr. 30981776, kronograf (defekt/tryckknapp saknas), herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, defekt (akut servicebehov), skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 2000, serviceetui.
OMEGA, Seamaster, GMT, "50th Anniversary", Chronometer, Cal 1128, Verk nr. 81369973, Serie nr. 81369973, PIC nr. 2534.50.00, Ref nr. ST 368.1613, Boett nr. 168.1613 / 368.1613 (LL), herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, skadad urtavla, originallänk (skadad/behöver nya stift och rör), viklås, Ref nr. 1610/930, ca 2006, serviceetui.
OMEGA, Seamaster, Cal 284, Serie nr. 16276540, Ref nr. CK 2938, Boett nr. 2938-3 SC, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla/visare, läderband, ca 1958.
JAEGER-LECOULTRE, damur, 24 mm, Cal 602, Serie nr. 2343521, Boett nr. 140.004.1 / 1539374, 18K guld, quartz, safirglas (nagg), skadad urtavla, läderband, originalspänne i doublé, cert, september 1984, box.
OMEGA, Seamaster, Electronic (f 300 Hz), Chronometer, Cal 1250 (ESA 9162), Serie nr. 34602999, Ref nr. CD 198.0001, Boett nr. 198.001 (K.B), herrur, 36,5 mm, guld på stål, stämgaffel, plexiglas, datum, ca 1972, metallänk ej original, box.
Klockor Rado
RADO, Coupole Classic, Serie nr. 13803525, Ref nr. 01.763.3861.2.116, PIC nr. R22861165, herrur, 37,7 mm, stål/rosa pvd, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås i stål/rosa pvd, ca 2016, box, ytterkartong,
Klockor Epoch
EPOCH, Stockholm, Jubilee Limited Edition, Cal ETA 7001 + ETA 6497-1, Serie nr. 21/40, Ref nr. JE1, herrur, 38 mm, 18K guld, manuell, safirglas, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, + fickur, 50 mm, 18K guld, ankargång, kedja i förgyllt silver, cert, mars 2006, etui. Limiterad och numrerad (Nr. 21 av 40).
OMEGA, "Non Magnetic" herrur, 30,5 mm, Cal 26.5 SOB PC T2, Serie nr. 9204004, Boett nr. 9822628 / 490, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, relumade visare, skadad urtavla, läderband, ca 1943.