Avslutad | Moderna – Lördag 22 juli 2023
TORUN BÜLOW- HÜBE, örhängen, sterlingsilver, glas, skruvmekanism, ej signerade, höjd 58 mm, vikt 5,5 g. ( d)
GEORG JENSEN, brosch, nr 392, Pram brosch, sterlingsilver, mått 84x86 mm, vikt 25,6 g, saknar stopp.
Dosor-Etuier Dosor
TORUN BÜLOW-HÜBE, pillerdosa, sterlingsilver, rutilkvarts, Frankrike, mått 45x29x35 mm, vikt 60,1 g. (d)
WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver, signerade, Lund 1956, höjd 25 mm, vikt 9,8 g, skruvmekanism, (d)
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipad rosa opal, rosa snidade turmaliner, 2 briljantslipade diamanter, Mandelstam, höjd 38 mm, vikt 6,7 g, stift, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, fasetterade citriner 14,56 ctv, peridoter 0,80 ctv, briljantslipade diamanter 0,03 ctv, Mandelstam, höjd 38 mm, vikt 6,3 g, stift, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, PÅHÄNGEN, 18K guld, pärlemor, peridoter 0,80 ctv, lime kvarts 9,76 ctv, Mandelstam, höjd 35 mm vikt 6,6 g, originalask.
RING, 18K guld, snidad ametrin 13,12 ct, turmaliner 0,68 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, Mandelstam, stl 17,5 mm, vikt 6,5 g, originalask.
RING, 18K guld, snidad grön kvarts 7,36 ctv, tanzaniter ca 0,60 ctv, briljantslipade diamanter 0,04 ctv, Mandelstam, stl 17,25 mm, vikt 5 g, originalask.
RING, 18K guld, ovalslipad peridot 4,12 ct, rosa turmaliner 0,52 ctv, peridoter 0,88 ctv, 2 briljantslipade diamanter, Mandelstam, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g, originalask.
CARTIER, armring, 18K trefärgat guld, kalcedon, 1991, 50x65 mm, vikt 24,1 g, bucklor, slitage, stämplar mycket slitna.
RING, 18K guld/vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca W-Cr/VS, stl 15,5 mm, vikt 5,4 g.
RING, 18K vitguld, oval rökkvarts ca 2,38 ct, 32 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 15,75 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K guld, ovalslipad morganit 0,77 ct, 12 briljanter ca 0,22 ctv, stl 17 mm, vikt 2,8 g.
Klocktillbehör Övriga klockor
WIWEN NILSSON, klocklänk, 18K guld, Lund 1954, bredd 15,5 mm, längd 15,9 cm, vikt 64 g. (d).
RING, 18K guld, prinsesslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 12,8 g, en diamant med skada.