Avslutad | Klockor – Lördag 8 juli 2023
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft = 300 m), Chronometer, Ref nr. 126610LN, Serie nr. 4P37H496, Cal 3235, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, svart keramisk ring (Cerachrom), Fliplocklänk, viklås (Glidelock), Ref nr. 97JB00-5ZS, cert, december 2022, box, ytterkartong.
Klockor Fortis
FORTIS, Official Cosmonaut Chronograph, "Tachymetre", Cal ETA 7750, Serie nr. 7295, Boett nr 630.10.141, kronograf, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, skadad boett (se bild), läderband, originalspänne, ca 2010, box, ytterkartong.
Klockor Fortis
FORTIS, B-42, Flieger Black Cockpit GMT, Cal ETA 2898-1, Serie nr. 367/2012, Ref nr. 672.18.11, Boett nr. 672.18.147, herrur, 42 mm, svart PVD, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, glasbaksida, gummiband, viklås (titan), ca 2010, box. Limiterad och numrerad (Nr. 367/2012).
Klockor Zodiac
ZODIAC, Glorious, Hermetic, Cal 330 (Peseux), Boett nr. 1155711 / 763, herrur, 33,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1959, box.
ZENITH, Captain (Swiss Made), Chronometre, Cal 2542 PC, Serie nr. 6437159, Boett nr. 797A387, herrur, 37,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, originallänk, längd 180 mm, ca 1968, box.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel Chronograph, Cal SS G3 (ETA 7750), Serie nr. 1602, Boett nr. SS-1442-1, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, glasbaksida, originallänk, viklås, cert (ej komplett), ca 2017, box, ytterkartong.
Klockor Hermès
HERMÈS, Carre H, Cal H1912 (3000), Verk nr. 219048, Serie nr. 3518493, Boett nr. T12.710, unisex, 38 x 38 (47) mm, stål, automatisk, safirglas, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, januari 2023, box, ytterkartong.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel, Ref nr. 168, damur, 26 mm, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, ca 2004, box (skadad).
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Amadeus 200, Cal ETA 7750, Boett nr. 7703, kronograf, herrur, 38 mm, bicolour, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, skadad urtavla, defekt (går ej, se bilder), OBS: 1 st. bakboettskruv saknas, integrerad originallänk, viklås (defekt), ca 2000.
Klockor Fortis
FORTIS, Flieger Chronograph, Cal ETA 7750, Serie nr. 6997, Ref nr. 597.20.92.2.01, Boett nr. 597.20.141, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, läderband, originalspänne, ca 2017, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 308/500).
Klockor Fortis
FORTIS, Official Cosmonaut Chronograph (T Swiss Made T), "Tachymètre", "West in Space", Cal Lemania 5100, Verk nr. 4467326, Serie nr. 382, kronograf, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), dag, datum, 24-timmarsvisning, defekt (går ej, akut servicebehov), OBS: skadad kronografknapp, originallänk, viklås, ca 1997, etui.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, UTC Extreme Black I, Cal SS G4 (ETA 7754), Serie nr. 1370, kronograf, herrur, 44,5 mm, DLC (Diamond Like Carbon), automatisk (svart rotor), safirglas, datum, 24-timmarsvisning, glasbaksida, gummiband, originalspänne i stål, cert, januari 2018, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Explorer, Chronometer, Ref nr. 124270, Serie nr. 07EM3526, Cal 3230, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas, Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78GB00-7PM/X9E, cert, november 2022, box, ytterkartong.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Geneve, Baumatic, Cal BM.760, Boett nr. 595527 / 38280 1, damur, 23 x 25 (31) mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne i gulmetall, ca 1970.
OMEGA, damur, 19 mm, Cal 620, Serie nr. 22132704, Ref nr. BA 511.122, Boett nr. 511122, 18K guld, manuell, safirglas, läderband, ca 1965.
BREITLING, SuperOcean (100/330FT), Heritage ´57, Chronometer, Cal 10 (SW 300-1), Verk nr. 6277628, Serie nr. 6277628, Ref nr. U10370, Boett nr. 0720B3, herrur, 42 mm, stål/rosa guld, automatisk, safirglas, läderband, originalspänne i stål, cert, september 2021, box, ytterkartong.
BREITLING, Super Avenger II, Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2798472, Serie nr. 2798472, Ref nr. A1337111/BC29, Boett nr. 2615 B5, kronograf, herrur, 48 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Professionallänk III, viklås, Ref nr. W3915/168A, cert, april 2016, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master II, Chronometer, Ref nr. 116710LN, Serie nr. V815984, Cal 3186, Verk nr. 3 3030901, Boett nr. 2350, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, svart keramisk vridring (Cerachrom), Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78200-GT3/LT, cert, maj 2010, box, ytterkartong.
LE COULTRE, L.Sundstedt, Stockholm, K 1, (0225), "Time of Trip", Boett nr. B 152956, kronograf, panelur, 85 mm, metall, 8-dagarsverk, sekund-minut-timräknare, relumade visare, skadad urtavla/glas, ca 1950.