Avslutad | Klockor – Lördag 8 juli 2023
OMEGA, Speedmaster Professional, Mark II (Swiss Made), "Tachymetre", Cal 861, Serie nr. 31612086, Ref nr. ST 145.014, Boett nr. 145.0014, kronograf, herrur, 41,5 mm, stål, manuell, mineralglas, utbytt urtavla/visare/bakboett (se fördjupad info), originallänk, viklås, Ref nr. 1162/1/173, fabriksservad mars 2023, ca 1972, serviceetui.
LONGINES, Legend Diver Watch, Cal L633 (ETA 2824-2), Serie nr. 47403301, Ref nr. L3.674.4.50.0, Boett nr. L3.674.4, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, vridbar innerring, läderband, cert, januari 2018, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Pepretual (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 1002, Serie nr. 884617, Cal 1570, Verk nr. D144457, Boett nr. 1002 (III.68), herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, läderband, tillverkad tredje kvartalet 1968.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Bvlgari, Cal 220, Verk nr. 231278, Ref nr. BB 38 SL AUTO, Serie nr. L0920, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne, ca 2005.
Klockor Rado
RADO, Captain Cook, Cal 763, Serie nr. 15891997, PIC nr. R32504315, Ref. nr. 01.763.0504.3.131, herrur, 42 mm, brons/ titan, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne i brons, ca 2020, box, ytterkartong.
LONGINES, Conquest (30bar/300meter), Cal 115, Serie nr. 39726782, Ref nr. L3.659.4.58.6, Boett nr. L3.659.4, herrur, 41 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. L600131318W, ca 2013.
Klockor Candino
CANDINO, herrur, 35 mm, (T Swiss Made T), Cal ETA 2750, Ref nr. 10511, Boett nr. 0835, stål, manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla, gravyr (Tre Kronor), läderband, ca 1968.
Klockor Piaget
PIAGET, damur, 28,5 mm, Cal 9P1, Verk nr. 7511024, Boett nr. 9330 A 6 / 269226 / 348 18K vitguld, manuell, safirglas (repor/nagg), briljantkrans (22 st. ca TW/VVS-VS, ca 2,50 ctv), integrerad originallänk, längd 190 mm, totalvikt 76,1 gram, ca 1975.
Klockor Louis Vuitton
LOUIS VUITTON, Tambour Monogram, Serie nr. TV7943, Ref nr. QA071, unisex, 34 mm, stål, quartz, safirglas, integrerat läderband, originalspänne, cert, december 2021, box, ytterkartong.
BREITLING, SuperOcean Chronograph 42 (200M/660FT), Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2838633, Serie nr. 2838633, Ref nr. A13311C91B1A1, Boett nr. 0817B5, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Professionallänk III, viklås, Ref nr. W0917/161 A, ca 2017, box, ytterkartong.
INTERNATIONAL WATCH CO, Schaffhausen, herrur, 30,5 x 31 (39) mm, Cal 8541, Serie nr. 1732721, Boett nr. 1721795/R1160A, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, bucklor, läderband, ca 1963.
L.U.C, Antimagnetique, herrur, 34 mm, Cal Fontainmelon 26, Boett nr. 31863, stål, manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla/visare, läderband, ca 1960.
Klockor Oris
ORIS, Big Crown, BC 3 Day-Date, Cal 635 (ETA 2836-2), Serie nr. 21 11890, Boett nr. 7500, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 8 20 50, ca 2000.
OMEGA, Genève, Dynamic I (T Swiss Made T), Cal 613, Serie nr. 32705368, Ref nr. ST 136.033, Boett nr. 135.033/136.033/165.039/166.039, herrur, 41,5 x 36,5 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, renoverad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. 1181/215, ca 1970.
SEIKO, Prospex LX GMT, Spring Drive, Cal 5R66, Serie nr. 930184, Ref nr. SNR025J1, Boett nr. 5R66-0BM0, herrur, 44,8 mm, titan, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås (titan/stål), cert, februari 2022, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 116233, Serie nr. 8S941131, Cal 3135, Verk nr. S030T544, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), defekt (akut servicebehov, se fördjupad info), Oysterlänk, viklås (se fördjupad info, Easylink), Ref nr. 72603-X0H, cert, augusti 2013, box.
BREITLING, Navitimer Premier, Cal 40 (ETA 2892A2), Ref nr. A40035, Serie nr. 0195, kronograf, herrur, 36,7 mm, stål, automatisk, mineralglas, utbytta visare, läderband, viklås, ca 1998.
Klockor Elgin
ELGIN, Elgin Natl.Watch Co fickur, 52 mm, savonett, Cal 70 "B.W Raymond" (15 stenar, 18 size), Serie nr. 3221002, Boett nr. C1655, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, s.k. "Box Hinge-boett", innerlock i 14K guld, monogram, bucklor, ca 1889.
OMEGA, Seamaster, Cal 491, Serie nr. 14815787, Ref nr. OJ 2848, Boett nr. 2848/2846 SC / 11457947, herrur, 34 mm, 14K guld, automatisk, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt (akut servicebehov), läderband, ca 1955.