Avslutad | Klassiska – Lördag 1 juli 2023
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,31 ct, ca TW/VVS, stl 16,25 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter 0,64 ctv, ca TW/VS, Dahlgren & Co, Malmö 1972, stl 16,5 mm, vikt 7,2 g,
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,05 ct, ca TCr(I)/VS2, Björn Svenssons Guldsmedsateljé, Stockholm 1980, stl 16,75 mm, vikt 4 g, nedslitna klor.
Visa varaSmycken Collier
COLLIER, 18K vitguld, 189 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCa/SI-P, längd 40,5 cm, vikt 28 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 91 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCa/SI-P, längd 16 cm, vikt 13,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 70 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-TCa/SI-P, höjd 39 mm, vikt 9, g, stift.
HÄNGE, Kors, 18K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 33 mm, vikt 2,5 g, några diamanter med nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,00 ctv, TW(G)/SI1, GIA Diamond Dossier 2195898162 och 6315559748, vikt 1,7 g, stift.
CARMOSÉRING, 18K guld, delvis rodinerat, smaragdslipad smaragd ca 2,00 ct, 32 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W/SI, stl 19 mm, vikt 8,1 g, smaragden med skador.
ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant 1,54 ct enligt gravyr, ca TCa(K)/VVS2, Juvelerare Oskar Waleby, Stockholm, stl 19,25 mm, vikt 17,9 g, diamanten med nagg vid rondist och kuletten.
RING, 18K guld, ovalslipad safir 4,85 ct, 16 gula behandlade diamanter ca 0,16 ctv, 6 mindre safirer ca 0,50 ctv, stl 20 mm, vikt 15 g.
Silver Etui
TIFFANY & CO, etui, sterlingsilver/14K guld, carréslipade rubiner, 80x75 mm, vikt 126,9 g, bucklor.
RING, 14K vitguld, rubiner, åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 6,5 g, några diamanter med nagg och skador, rubiner med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,41 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 3,2 g, slitna klor.
RING, platina, kuddslipad diamant 1,21 ct, Cr(J)/SI1 GIA Report No 5343530385, 32 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 4,9 g, några mindre diamanter har inneslutningar som når ytan samt naturliga håligheter.
ARMBAND, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca W-Cr/VS, längd 18 cm, vikt 39,5 cm.
RING, 14K vitguld, navetteslipad smaragd, 34 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 17,5 mm, vikt 8,1 g, smaragden med ett nagg, några diamanter med skador och nagg, hack i ringskenan.