Avslutad | Klassiska – Lördag 1 juli 2023
COLLIER, 18K vitguld, 162 st briljantslipade diamanter ca 5,89 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 41 cm + 6 cm, vikt 34,3 g.
RING, 18K vitguld, 52 briljantslipade samt 6 prinsesslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW-TCr/SI-P, smaragdslipad safir ca 0,64 ct, stl 16,75 mm, vikt 5,9 g.
HÄNGE, 18K vitguld, granat, 16 briljantslipade diamanter 0,37 ctv, ca TW-VS-SI, längd 2 cm, vikt 1,5 gram.
ARMBAND, 18K vitguld, 66 navettslipade samt 276 briljantslipade diamanter ca 7,66 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 25,5 g.
RING, 18K vitguld, 58 st briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/VS-P, tansanit ca 1,30 ct, stl 17,75 mm, vikt 3,9 g, några diamanter med ytdefekter.
RING, 18K vitguld, 40 st briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, oval safir ca 1,45 ct, stl 17 mm, vikt 7,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, höjd 18 mm, vikt 4,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 52 st briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TW-W/VS-SI, ametist ca 5,02 ctv, stift, vikt 7,5 g
RING, 18K vitguld, 34 st briljnantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 30 st briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-W/VS-P, topas ca 6,79 ctv. stift, vikt 7,3 g, en topas med nagg på kuletten
COLLIER, 18K vitguld, 75 briljantslipade, 56 navettslipade, 18 droppslipade diamanter ca 15,88 ctv, ca Riv-W/VS-SI, längd 42,5 mm, vikt 24,8 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 0,58 ct,56 st dropp samt briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g
RING, 18K vitguld, fasettslipad blå topas ca 2,70 ct, 32 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-W/SI, storlek 17,25 mm, vikt 3,4 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, morganiter ca 1,60 ctv, 36 briljanter ca 0,38 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 2,8 g.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 1,27 ct, 66 briljantslipade diamanter ca 1,01 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,25+ mm, vikt 7,6 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 20 blå safirer ca 2,17 ctv, 150 briljantslipade diamanter ca 8,83 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, längd 17 cm, vikt 33,4 g.
ENSTENSRING, platina, hjärtslipad diamant 1,01 ct, W(H)/SI2, GIA Diamond Grading Report 2438682724, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g.
RING, platina, briljantslipad diamant 1,00 ct, W(H)/SI2, GIA Diamond Grading Report 2426549310, 18 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g, mittstenen sitter snett i fattningen och är något mjölkig.
RING, 18K guld/vitguld, rubiner, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/SI, stl 18,25 mm, vikt 19,1 g, några rubiner med nagg.