Avslutad | Pant – Tisdag 9 maj 2023
Konst Skulpturer
Bronsskulptur, lejon på marmorpostament, mörkpatina, kantnagg (nedre bakre hörn på bas) , höjd 15cm, längd ca 30cm, bredd ca 12cm (inklusive lejon/bas), 1900-talets början.
Konst Skulpturer
Glasskulptur, Havsvåg, okänd konstnär, konstglas, glasskivor, L:42cm H:12cm B:4-12cm
Axel Hamborn (1892-1971), tavla, oljemålning på pannå, motiv fiskemarknad, signerad Hamborn, 27x35cm, i ram 39x46cm.Ej visning
Vas, troligen Dagobert Peche, Loetz, Österrike, tidigt 1900-tal, glas, orange och svart, målad blomdekor, omärkt, smärre ytslitage, höjd ca 17 cm.
IWC Schaffhausen, Aquatimer, "Expedition Jacques-Yves Cousteau", refnr. IW329005, snr.6024429, stål, 42mm, automatisk, safirglas, datum, vridbar innerring, vattentålig 30Bar, gummiarmband, originalspänne, cert februari -17, manualer, box, ytterkartong.
Ring 18K 3,6g Ø15¾ med diamanter 9st 0,18tct enligt stämpel, Guldsmederna Jobring, Halmstad