Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 maj 2023
SOPHIE BY SOPHIE, ring, förgyllt sterlingsilver, ametist, emalj, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserad, 3,0 - 6,4 mm, längd 54 cm, förgyllt silverlås med 14K gulddetaljer, halvpärlor och lila sten, behöver träs om.
ARMRING, silver, bergkristall, Ateljé Waldemar, Skara 1970, innermått 18 cm, vikt 30,4 g, små nagg.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, bergkristall, Salovaara, Finland 1970- tal, höjd på hänget 4 cm, längd på kedjan 46 cm, vikt 10,7 g.
COLLIER, 18K guld/vitguld, onyx, åttkantslipade diamanter, längd 38 cm, vikt, 15,8 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, briljantlsipade diamanter 0,37 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radig, doserat, odlade pärlor, ca 2,9 - 7,0 mm, längd ca 48 cm / 51 cm, lås i 14K vitguld, säkerhetskedja i 14K guld, knutet, vikt 24,2 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 18,5 mm, vikt 3,3 g.
ARMRING, öppningsbar, 18K guld, odlad halvpärla, vita safirer, innermått 18 cm, vikt 5,6 g, några stenar med skador.
RING, 23K guld, syntetisk safir, 2 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 16 mm, vikt 4,1 g, skev ringskena, 1 diamant har ett nagg på bordet, slitna fasettkanter.
ARMBAND, 18K guld/sterlingsilver, hästskor, längd 18,5 cm, säkerhetskedja, vikt 2,8 g.