Avslutad | Klassiska – Lördag 22 april 2023
COLLIER, 18K vitguld, lapis lazuli, briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, Jan Hellströmer, Stockholm 1987, längd 42 cm, vikt 43,0 g.
RING, 18K guld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 4,3 g, några enstaka diamnter har nagg, svaga fattningar.
CARMOERING, 14K vitguld, ovalslipad safir, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, Italien, stl 20,75 mm, vikt 3,7 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 54 briljantslipade diamanter ca 4,64 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 14,7 g, några diamanter med nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca Cr/VS-SI, 24 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, stift, 8x 8 mm, vikt 2,2 g,
ARMBAND, 18K guld, kors, 16 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/VS, längd 16/18 cm, vikt 2,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,01 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g, två diamanter med nagg på kulett.
COLLIER, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, varav mittstenen ca 0,09 ct, ca TW-W/VVS-VS, diameter 6,5 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, längd 16 mm, vikt 2,5 g.
ARMBAND, 18K roséguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VVS-SI, flexmodell, mått ca 6 x 5,5 cm, vikt 7,5 g, en diamant med natural på rondisten, en diamant med nagg på rondisten.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VVS-VS, kors 12 x 9,0 mm, kedja 42/45 cm, vikt 2,5 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g,
TENNISARMBAND, 18K guld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,77 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 9,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter ca 4,19 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 15 cm, vikt 12,8 g, diamanter med nagg och skador på kulett.
RING, 18K vitguld, ovalslipad diamant 1,63 ct, W-X LB/SI2, GIA report 1172499438, briljant och baguetteslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g, svaga fattningar, mittsten rör sig i sin fattning.
GAVELLO, 18K vitguld, vit emalj, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 14,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,18 ct, W(H)/VVS1, Bo Andersson, Uppsala 1986, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g.