Avslutad | Pant – Tisdag 14 mars 2023
Parti silver S830 848g bestick, 9 matgafflar längd: 183mm, 9 bordskedar längd: 185mm, med monogram
Margaretabägare, sterlingsilver, S925, vikt 111,6 gram, invändigt förgylld, A. Michelsen, Köpenhamn, svenska importstämplar, höjd 6,0 cm, diameter 7,1 cm
Skål, med låg fotring, handtillverkad, hamrad yta, av Gense i Eskilstuna, 2002, höjd ca 7,5 cm, diameter 13,0 cm,silver S830, vikt 311,2 gram.
Skål med vågbandsbård, signerad E. Råström, Råströms Silver- O Nysilverfabrik, Saltsjöbaden, 1975, höjd 8,5 cm, diameter 15,8 cm, silver S830, vikt 357,0 gram.
Bägare, Sven-Arne Gillgren, Guldsmedsaktiebolaget i Stockholm, GAB, Stockholm, 1966, rakt vidgande, vågbandsbård, höjd 15,5 cm, silver, vikt 357,2 gram.
Enstensring 18K vitguld 4,1g Ø17¾, med briljantslipad diamant 1x ca 0,30ct, enligt inskription, Guld & Silversmide Gunnar Nilsson, Halmstad, 1986
Tvillingring 18K vitguld 4,5g Ø18½, med briljantslipade diamanter 2x ca 0,48-0,52, tot. 1,02ct enl. inskription, inneslutningar, gördel med nagg, Guld & Silversmide Gunnar Nilsson, Halmstad, 1987
Carmoséring 18K vitguld brv 6,4g Ø18, smaragd & briljantslipade diamanter 10x ca 0,05ct