Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2023
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,45 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS, stl 14,5 mm, vikt 2,3 g, gravyr.
CLAES GIERTTA, armring, silver, färgstenar bl.a. aventurinkvarts, karneol, tigeröga, malakit, turkos, vikt 87,9 g.
SCHALINS, ring, 18K vitguld, briljanter 0,40 ctv, W/SI, mittsten ca 0,20 ct, stl 15,5 mm, vikt 5,8 g, gravyr, slitage.
Visa varaSmycken Alliansring
SCHALINS, alliansring, 18K vitguld, briljanter 0,15 ctv, W/SI, stl 15,5 mm, vikt 5,6 g, gravyr, slitage.
COLLIER, kulor av natursten, längd 45 cm, knutet, vikt 79,2 g, dobbar som passar till Lynggaard.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i sterlingsilver, längd 50 cm, knutet, vikt 14,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g.
STEN & LAINE, collier, silver, Spider Web, längd kedja ca 68 cm, diameter hänge 6,5 cm, vikt 34,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i silver, vit paste, längd 64 cm, knutet, vikt 24,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5-7,0 mm, lås i silver, längd 49 cm, knutet, vikt 26,3 g.
HÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad troligen obehandlad safir ca 2,70 ct, 27 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr/VS, Reijo Nieminen, Stockholm 1993, höjd 32 mm, vikt 7,9 g, safiren har nagg vid rondisten, enstaka diamanter har nagg och skador.
PÄRLCOLLIER, 3 rader, odlade saltvattenspärlor ca 3,5-4,0 samt 6,5-7,5 mm, lås i 18K guld/vitguld med 18 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-W/VS-P, Reijo Nieminen, Stockholm 2001, längd 41 cm, vikt 65,6 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 1,19 ct, 77 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 6,5 g, saknar en diamant, safiren har små nagg, några diamanter har nagg och skador.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i silver, längd 55 cm, knutet, vikt 15,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, stjärna, stift, vikt 1,1 g.
COLLIER, vitmetall, granater, längd 47 cm, vikt 32,9 g, trasig i lödning, enstaka stenar saknas.