Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2023
RING, 18K vitguld, 6 navetteslipade smaragder, 12 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 19 mm, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, cabochonslipade koraller ca 9x7 mm, mått 12x10 mm, vikt 2,6 g, stift.
RING, oxiderat sterlingsilver, blå topas, rosenslipade diamanter, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,45 ctv ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,5 g gravyr.
OLLE OHLSSON, hänge, sterlingsilver, gubbe, signerad, längd ca 2,7 cm, pansarkedja 80 cm, vikt 10,2 g
COLLIER, korall, doserat ca 3,2-8,4 mm, trasigt lås i 835 silver med markasiter, längd 44 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i silver, vit paste, längd 54 cm, knutet, vikt 14,7 g, skadad lås.
BROSCH, silver, cabochonslipad aventurinkvarts, fröpärlor, vikt 6,6 g, en pärla saknas.
HÄNGE MED KEDJA, 830-835 silver, berlock med stjärntecken lejonet, kedja 60 cm, vikt 10,2 g.
RING, 10K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/P, stl 17,75 mm, vikt 4,4 g, diamanter med nagg och skador.
ARMBAND, sterlingsilver/830 silver, emalj, glas, 5 berlocker, längd 18 cm, vikt 23,4 g.