Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2023
ALLIANSRING, 18K vitguld, safirer, 3 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g, en diamant med skada.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smaragder, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, höjd 10 mm, vikt 2,4 g, stift.
CARMOSÉHÄNGE, 18K vitguld, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr/SI-P höjd 20 mm, vikt 2,5 g, enstaka diamanter med nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS-P, odlade sötvattenspärlor, höjd 25 mm, krokar, vikt 4,2 g.
SAMESKEDAR, 6 st, silver, delvis förgyllda, Persson Aktiebolag C O, Haparanda 1961-1963, längd 11,4 cm, totalvikt vikt 80,8 g, ask.
COLLIER, 18K guld, ovalslipad safir ca 1,5 ct, 5 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, längd 43 cm, vikt 6,5 g.
RING, 18K guld, ovalslipad safir ca 1,0 ct, 10 briljantslipade diamaner ca 0,25 ctv, stl 17 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K guld, rubin ca 1,0 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g, rubinen med inneslutningar som når ytan.
COLLIER, malakitkulor ca 6,5-15,5 mm, doserat, lås i vitmetall, längd 54 cm, vikt 89,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade sötvattenspärlor ca 11x8,5 mm, avtagbara, diameter 14 mm, vikt 6,3 g, huggies.
COLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, prehnit, guldfärgat lås samt detaljer, längd 46 cm.